Váhostavu priklepli predražený dodatok ma zasypanie jám

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odklepla firme Váhostav v dodatku zmluvy 6mil.€ na zasypanie jám, z ktorých ťažili štrk pri výstavbe diaľnice. Objavila sa firma, ktorá by to vedela urobiť ani nie za polovicu. Je však vraj nevyhovujúca.
Konzorcium firiem vedené Váhostavom postavilo úsek diaľnice Sverepec – Vrtižer. Štrk potrebný na stavbu vyťažili z jám v Považskom Podhradí. Jamy zostali nezasypané. Váhostav tvrdí, že povinnosť zakopať jamy v zmluve nemali a ani za to vraj nedostali zaplatené.
Arbiter, na ktorom sa NDS s Váhostavom dohodli rozhodol, že “”z rozhodnutia komisie vyplýva, že práce na zemníku neboli súčasťou pôvodnej zmluvnej ceny.”

Preto vznikol (podľa informácií TV Markíza) dodatok. Vyplýva z neho, že za meter kubický zeminy dostane Váhostav viac ako 15€, čo celkovo činí cca 6mil.€. Samotný Váhostav si však na prácu najal inú firmu, kde z akceptačného listu vyplýva, že tá bola ochotná to urobiť za 5,5€ na meter. Teda dokopy za niečo vyše 2mil.€
Váhostav napokon s touto firmou nepracoval. Po podpise zmluvy s NDS sa podľa TV Markíza zmenili podmienky a firma už bola nevyhovujúca.
“Nemohli sme už akceptovať pôvodne nami vybranú firmu, pretože nespĺňala technické parametre, ktoré sú určené v tejto zmluve,”” vysvetlil opäť hovorca Váhostavu.
Presné podmienky sa TV Markíza nepodarilo zistiť. Situácia sa teda vyriešila dodatkom.
“Komisia rozhodla, že povinnosť uskutočniť zásyp tvorí súčasť zmluvy a teda zhotoviteľ má povinnosť alebo právo predmetné práce zrealizovať,” znela odpoveď NDS. Zmluvná cena okolo 6miliónov je maximálna. Štát mal vraj zaplatiť Váhostavu iba za to, čo reálne urobil.

Zdroj:
http://tvnoviny.sk/sekcia/domace/1684638_balada-o-nezasypanych-jamach-alebo-ako-to-vymysleli-vahostav-a-nds?__TUU7NTQxOjQ1NjQgcXFzYDhlNTYyXndhZHE=-A1-v3
https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/vahostav-dostal-zakazku-statu-je-trikrat-drahsi-nez-druha-firma

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko