…keď politici netaja informácie pred občanmi a nevyvyšujú sa nad obyčajných ľudí.
Štát hospodári s peniazmi občanov, preto má byť všetko, čo robí, úplne transparentné a dostupné. Ak je všetko čisté, nie je dôvod skrývať to. Mnohé štátne inštitúcie zverejňujú informácie len naoko, tie dôležité v skutočnosti skrývajú a na svetlo sa dostanú až potom, keď ich vypátrajú novinári alebo neziskové organizácie.
Výzvy a problémy
Štát sa často k občianskym aktivitám a neziskovým organizáciám správa tak, akoby ich považoval za nepriateľov, nie za partnerov. Ak sa má občianska spoločnosť na Slovensku rozvíjať, musí byť založená na spolupráci štátu s neziskovkami, na ústretovom prístupe k nim, na rovnocennosti, transparentnosti a efektívnosti pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme.
Dobrá občianska spoločnosť je taká, kde má verejnosť právo vstupovať do tvorby verejných politík a rozhodovaní. Stále však trvajú problémy s prílišným formalizmom verejného sektora, najmä pri tvorbe legislatívy a v rozhodovacích procesoch. Neziskovému sektoru by pomohlo aj prijatie jasných pravidiel o lobingu.
Predpokladom úspešného otvoreného vládnutia sú ľahko dostupné a kvalitné informácie. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám má viaceré slabé miesta, je zrelý na novelizáciu.
Otvorenosť štátnej správy a samosprávy je nedostatočná. Cestou k zlepšeniu verejnej kontroly je zverejňovanie dát, najmä ekonomických a legislatívnych. Dáta musia byť v otvorených formátoch a v analytickom členení, s možnosťou vyhľadávania, triedenia a kopírovania, aby sa dalo s nimi pracovať a odhaliť prípadné neefektívne narábanie s verejnými prostriedkami.
Naše riešenia
Otvorené vládnutie
- Navrhneme zakotviť ústavné právo na dobrú správu vecí verejných. Vyžadujú ho aj medzinárodné dokumenty z oblasti ľudských práv a slobôd.
- Navrhneme nastaviť spoluprácu štátu a neziskoviek na ústretovom prístupe, na princípoch partnerstva, transparentnosti a efektívnosti pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme.
- Navrhneme zaviesť princíp zdieľania informácií verejnej správy so všetkými subjektmi, zainteresovanými v procese tvorby politík.
- Zachováme Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Radu vlády SR pre neziskové organizácie.
- Ponecháme asignáciu 2 % (resp. 3 %) dane z príjmu. Ponecháme aktívnu podporu darcovstva.
Lepšia dostupnosť informácií
- Navrhneme novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, aby sa sprístupňovali v elektronickej forme a otvorenom formáte.
- Navrhneme rozšíriť okruh povinných osôb, ktoré musia (podľa zákona o slobodnom prístupe) poskytovať všetky informácie, aj na obchodné akciové spoločnosti vlastnené štátom a samosprávou, ako aj na spoločnosti zriadené povinnými osobami.
- Navrhneme presadiť lepšiu dostupnosť dát z katastra nehnuteľností a umožniť rozšírené vyhľadávanie prostredníctvom kombinácie dát.
- Navrhneme, aby samospráva povinne zverejňovala na internete aj tieto informácie: aktuálny rozpočet, archív rozpočtov, záverečné účty, rozpočtové opatrenia, priebežné plnenie rozpočtu na strane príjmov aj výdavkov, analyticky členené informácie o dlhovej službe a pod.
- Navrhneme zavedenie povinnosti zverejňovať informácie o dotáciách verejnej správy a samosprávy (výberová komisia, prevencia konfliktu záujmov, verejne prístupné rozhodnutia výberovej komisie, včasné zverejňovanie dotačných výziev, zdôvodnenie neposkytnutia finančnej podpory).
- Navrhneme zvýšiť dostupnosť zverejňovaných informácií pre ľudí so zdravotným postihnutím (slabozrakí a nevidiaci).
- Navrhneme zriadenie centrálneho portálu so všetkými informáciami o nakladaní s verejnými zdrojmi (štátne inštitúcie a podniky, politické strany, samosprávy, atď.). Na jednom mieste budú v prehľadnej a užívateľsky priateľskej forme dostupné všetky informácie o dotáciách, resp. ďalších formách poskytovania finančných prostriedkov z rozpočtu verejnej správy.