BIOMASAKER: Slovenské lesy dostali šancu

Poslanci Národnej rady SR včera posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Schválenie novely zákona by znamenalo zníženie ťažby v slovenských lesoch až o štyri milióny kubíkov ročne.

Novelu zákona predkladá dvadsať poslancov NR SR, z toho až šestnásť poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). „Po dlhšej dobe sa podarilo do druhého čítania dostať novelu zákona, ktorá má za cieľ opraviť veľmi zlý zákon. Ten už takmer desať rokov spôsobuje škody slovenským lesom,“ uviedol poslanec za OĽANO a tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, podľa ktorého spôsobené škody sotva niekto vyčísli a budú sa naprávať minimálne jednu generáciu. „Hoci neskoro, ale predsa spejeme k tomu, že by z tohto zákona mohlo byť odstránené to, čo podnecuje drancovanie lesov, a to je nevhodne nastavená štátna dotácia,“ pokračoval Budaj s tým, že každý občan v každej jednej kilowathodine platí doplatok tým, ktorí spaľujú energetické drevo.

„Keby u nás boli rozsiahle energetické lesy, ako je to v mnohých častiach Európy, nebolo by na tom nič zvláštne. Ale namiesto energetických lesov v spaľovniach a elektrárňach miznú často aj zdravé stromy,“ vyjadril sa J. Budaj s tým, že spomínaný fakt preukázali aj prieskumy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Napriek tomu, že boli udelené pokuty, k náprave doteraz nedošlo. Jediným riešením je vylepšiť zákon tak, aby sa spaľovala naozaj iba biomasa, energetické drevo a zvyšky z drevospracujúceho priemyslu,“ pokračoval.

„V septembri nás čaká druhé čítanie, dovtedy chceme zmobilizovať všetky sily, ktoré pomáhajú a verím tomu, že ešte pomôžu tomu, aby poslanci napokon v ešte väčšom počte tento zákon prijali,“ uzavrel Ján Budaj a vyzdvihol úsilie lesoochranárskeho zoskupenia Vlk, ktoré uskutočnilo veľkú petíciu BIOMASAKER.

„Chcem poďakovať všetkým dvadsiatim poslancom, ktorí túto novelu zákona predložili, a tiež 69-tim poslancom, ktorí za ňu zahlasovali,“ uviedol náčelník zoskupenia Juraj Lukáč. „V tejto chvíli sa musíme zmobilizovať a pokúsime sa dať všetky enviromentálne hnutia dokopy, aby sme v septembri, kedy sa dostane novela zákona do druhého čítania, vystúpili ako jednotný blok, ktorý dá poslancom jasne najavo, že tento zákon by mal byť schválený,“ dodal J. Lukáč.

Schválenie novely zákona by malo znamenať zníženie ťažby v slovenských lesoch o štyri milióny kubíkov. Ročne by mala poklesnúť ťažba na päť až šesť kubíkov, čo pre slovenské lesy znamená prijateľnú hodnotu. Zoskupenie Vlk chce podľa Lukáča do septembra využiť čas na rokovania s poslancami, ktorí sa včerajšieho hlasovania nezúčastnili, alebo novelu nepodporili.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program