Heger: Rozpočet na obranu nie je v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja obrany do roku 2030

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta nárast rozpočtu na obranu. Plánovaný nárast o vyše pol miliardy eur však pokladajú za nesystémový.

OĽANO považuje obranu a bezpečnosť našej krajiny za mimoriadne dôležitú oblasť, ktorú si najmä v období reálneho vojnového konfliktu v susednej krajine, nemôžeme dovoliť podceňovať a prehliadať. „Vítame nárast obranného rozpočtu, faktom ale zostáva, že plánovaný skokovitý nárast rozpočtu na obranu o vyše pol miliardy eur nie je systémový,“ tvrdí tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger„Dnes sa ukazuje, že len pred rokom vládou schválený a SNS oslavovaný Dlhodobý plán rozvoja obrany do roku 2030 by sme mohli roztrhať na franforce. Modernizácia neprebieha podľa tohto plánu z časového ani finančného hľadiska, ba ani obranný rozpočet nie je v súlade s plánom,“ pokračuje Heger, podľa ktorého tento fakt dokazuje neschopnosť vedenia rezortu obrany a odbornú vyprahnutosť SNS.

Heger taktiež prízvukuje, že je dôležité, aby sme modernizovali starú nefunkčnú techniku. Zároveň je však podľa neho neprípustné, že sa to robí netransparentne. Netransparentné nákupy spochybňuje aj samotné NATO. SNS takto kvôli svojim straníckym záujmom postupne ničí dôveru verejnosti v obranu, čo je mimoriadne nebezpečné,“ upozorňuje Heger. „Je dôležité, aby sme si uvedomovali realitu, ktorá je dnes v rezorte. Spojenci nám v oficiálnych dokumentoch vyčítajú zlý manažment obrany, skúsení špičkoví odborníci odchádzajú, naplnenosť pozícií v ozbrojených silách je okolo 60 percent, mizne nám munícia zo skladov, vojaci nemajú adekvátnu výstroj a zabezpečenie, majú nízke platy,“ pokračoval.

„Podporujeme vyšší obranný rozpočet, ale zároveň chceme, aby vojaci, ale aj občania a tento štát dostali za tie investované peniaze do obrany adekvátny výsledok. To sa žiaľ nedeje a skúsenosť nasvedčuje, že sa pod vládou SNS diať ani nebude,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program