Ministerstvo školstva po roku a pol zavádza opatrenia, ktoré požadujeme už od kauzy Plavčan, hovorí Remišová

Ministerka školstva Martina Lubyová dnes hovorila o väčšej transparentnosti v spravovaní eurofondov na výskum a vývoj.

Remišová oceňuje zverejnenie žiadateľov o granty, vrátane názvov projektových zámerov a sumy, o ktorú žiadajú. “O požiadavke, aby firma disponovala vyšším majetkom v pomere k žiadanej sume hovoríme dlhodobo a je dobre, že si ju konečne všimlo a osvojilo aj ministerstvo,” uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová. Zároveň dodáva, že mnohé potrebné zmeny ministerstvo ignoruje.

“Dlhodobo presadzujeme, aby sa finančný príspevok prideľoval firmám len do výšky 30 percent ich priemerných ročných tržieb, ako je to aj v niektorých iných krajinách. Zároveň aj vzhľadom na skúsenosti s neefektívnym využívaním európskych zdrojov sme navrhovali, aby výška podpory pre konkrétnu firmu bola maximálne dvojnásobok toho, čo do výskumu a vývoja investovala z vlastných zdrojov. Taktiež sme požadovali aj hodnotenie každého veľkého projektu cez Hodnotu za peniaze. Žiadne z týchto opatrení ministerstvo do praxe doteraz nezaviedlo, čo je veľká škoda.”

Podľa Veroniky Remišovej ministerstvo stále neurobilo zásadné zmeny, ktoré by naozaj pomohli efektívnejšiemu a transparentnému čerpaniu.

“Kľúčovou a stále nevyriešenou otázkou zostáva problematika hodnotenia. Je ťažké uveriť ministerke školstva, že presadzuje transparentné hodnotenie, keď nechce zverejniť mená hodnotiteľov pri konkrétnych projektoch. Pri eurofondovom škandále bolo dôležité, že v tom čase boli mená hodnotiteľov zverejnené. Ministerstvo teraz urobilo krok späť,” povedala.

V súvislosti s novozavedeným mechanizmom stratégií, ktoré vypracovali žiadatelia dopredu, Remišová dodala, že “je síce dobré, že dopredu vypracované stratégie hodnotili medzinárodní experti, o konečnom pridelení alebo nepridelení grantu však budú stále rozhodovať hodnotitelia, ktorých ministerstvo dlhodobo utajuje. Posledné škandály ukázali práve obrovský problém s konfliktom záujmov či neodbornosťou hodnotiteľov, preto by základným opatrením na obnovenie transparentnosti malo byť okamžité zverejňovanie výsledkov hodnotenia, popisov projektov a mená konkrétnych hodnotiteľov. Ak to teda ministerka Lubyová myslí s transparentnosťou vážne, je potrebné začať práve tu,” dodala.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program