Slovenská vláda pri US Steel Košice dopláca na svoju nečinnosť

Priemysel na Slovensku silno pociťuje rast cien energií, výdavkov a zhoršovanie podnikateľského prostredia. Vláda už roky o zlepšeniach iba rozpráva. V skutočnosti však pre oceliarne, automobilky, strojárske a elektrotechnické podniky, ktoré živia Slovensko, robí iba nevyhnutné minimum. To je veľmi nezodpovedné, hovorí tieňový minister financií a hospodárstva hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Eduard Heger.

„Vláda nevyužila úrodné roky, aby Slovensko pripravila na horšie časy. Tie prichádzajú, ako vidíme aj na príklade US Steel. Práve v takýchto časoch mali byť ceny energií už oslobodené od politických prirážok, ktoré smerujú do súkromných vreciek. Aj podnikateľské prostredie malo byť očistené od neúnosného množstva regulácií, ktoré podnikanie predražujú a odrádzajú od neho,“ tvrdí Heger.

Podporu však podľa Hegera dostávajú iba vyvolení. Na jednej strane sa vládny Smer zápalisto zasadzuje za pomoc firme Duslo, ktorá patrí do koncernu Agrofert údajného sponzora Smeru Andreja Babiša. Ministerstvo hospodárstva cez poslanca Smeru Maroša Kondróta presadzuje novelu zákona, ktorá má Duslu zabezpečiť zľavu z ceny elektriny.

Na druhej strane však firmy ako US Steel, Železiarne Podbrezová, Kovohuty Krompachy, či automobilky platia oveľa vyššie ceny elektriny, ako ich konkurenti v okolitých krajinách. „To však ministra Petra Žigu netrápi a vláda teraz dostáva účet za svoju dlhú nečinnosť. Opäť na to najviac doplatí východné Slovensko, kde je nezamestnanosť najvyššia a ľudia si budú musieť hľadať prácu na západnom Slovensku alebo v zahraničí,“zdôrazňuje tieňový minister OĽANO.

Vláda by nemala problémy US Steel riešiť dotáciami na udržanie pracovných miest, ako to urobila napríklad v prípade Samsungu. Fabrika je jedným z kľúčových podnikov v Košiciach, kde zamestnáva takmer 12-tisíc ľudí a celkovo nepriamo vytvára zhruba 50-tisíc pracovných miest. „Namiesto dotácií by jej však pomohla podpora na nové investície vo forme daňových úľav, vďaka ktorým by sa stala viac konkurencieschopná,“ dopĺňa expert OĽANO pre podnikanie a ekonomiku Peter Kremský.

„Vyzývame vládu, aby v prvom rade výrazne zlepšila podnikateľské prostredie na Slovensku pre veľké, ale aj malé firmy. Sú to tí, čo živia Slovensko, dávajú ľuďom prácu, vytvárajú pridanú hodnotu a inovácie. Od ich úspešnosti závisí budúca úspešnosť Slovenska. Ekonomika musí byt priateľská pre veľké i malé firmy a živnostníkov, iba tak sa bude zdravo rozvíjať,“ hovorí P. Kremský.

Keď sa OĽANO dostane do novej vlády, zasadí sa podľa jeho slov za radikálne praktické kroky, ktoré firmám zjednodušia život, podporia nové investície a pomôžu zlepšiť postavenie na trhu. Patria k nim odbúranie byrokracie, odstránenie zbytočných politických prirážok k cene elektriny, zjednodušenie daňových pravidiel a ďalšie. „Práve to totiž prinesie rast ekonomiky, viac pracovných miest a vyššie platy. Inak prichádzajúca kríza tvrdo dopadne na slovenské firmy, čo môže vyústiť do zníženia produkcie, prepúšťania a zatvárania podnikov,“ varuje P. Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program