Dátum: 5. júna 2019 Autor: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) na júnovú schôdzu NR SR predkladá návrh novely zákona, ktorým sa sprísnia podmienky výberu riaditeľov škôl a školských zariadení, a obmedzí sa ich funkčné obdobie.

Podľa návrhu OĽANO by mal riaditeľ vo vzdelávacej inštitúcii pôsobiť maximálne tri po sebe idúce funkčné obdobia. „Považujeme za mimoriadne dôležité zaviesť v prípade voľby riaditeľa zásadu 2 + 1,“ vyhlásil tieňový minister školstva Miroslav Sopko s tým, že na zvolenie tej istej osoby za riaditeľa tretíkrát po sebe bude potrebná trojpätinová väčšina výberovej komisie, ktorou je rada školy.

„Sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení chceme zabrániť „zabetónovaniu“ osôb na poste riaditeľa na neobmedzený počet funkčných období. Väčšina z nich totiž sleduje skôr vlastné ciele, ako ciele školy a najmä žiakov,“ vyjadril sa Sopko a dodal: „Zároveň chceme docieliť stav, aby sa kvalitní školskí manažéri mohli realizovať aj vo vedení ďalších škôl. Kvalitný systém riadenia, ktorý sa snažia zavádzať, by sa tak rozšíril do viacerých škôl.“