A. Verešová: Každý piaty nezamestnaný je mladý človek. To je škandál, nie úspech

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznámilo, že miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci septembra 9,42 %. Ak však započítame všetkých uchádzačov o prácu, teda aj ľudí na “péenke” alebo na absolventskej praxi, dosiahla v skutočnosti miera nezamestnanosti v septembri 10,83 %.

„Pán minister rád predstavuje verejnosti každé promile percenta klesania nezamestnanosti. Dokonca sa pochválil aj poklesom miery nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov na 19,3%. Podľa neho je to úspech. Za týmito číslami však treba vidieť ľudí, v tomto prípade mladých ľudí. Uvedomuje si pán minister, že každý piaty nezamestnaný v našej krajine je mladý človek do 25 rokov?” pýta sa poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Anna Verešová.

O tomto probléme sa hovorilo aj na seminári o chudobe, ktorý sa na konci minulého týždňa konal v priestoroch Národnej rady SR pod záštitou predsedníčky výboru pre sociálne veci. Pozvaní boli aj poslanci, ktorí sa týmto témam venujú.

„Jeden z rečníkov označil nezamestnanosť mladých ľudí v takomto rozmere za škandál. Hovoril, že táto téma je obchádzaná, že sa jej nevenuje dostatočná pozornosť. Hovoril o mladých ľuďoch, ktorí sú z tohto stavu frustrovaní, bez nádeje, bez ambícií,” pokračuje Verešová.

Pri prepočítavaní výsledkov o znižovaní miery nezamestnanosti je však potrebné pozrieť sa aj na iné štatistické údaje ako je napríklad počet Slovákov, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia. V tomto roku sa totiž, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, zvýšil tento počet o 17,8 %.

Nezamestnanosť teda zrejme klesá aj preto, že odchod Slovákov za prácou stúpa. Aj tu treba hľadať „úspech” znižovania nezamestnanosti. Toto však určite nesvedčí o systémovom prístupe k riešeniu nezamestnanosti. “Ani dotované pracovné miesta nie sú dlhodobým riešením: Sú síce na chvíľu pomocou, ale nie systémovým riešením. Aj keď je miera nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov na Slovensku pod priemerom členských krajín eurozóny, nemôžeme byť s týmito číslami spokojní. O to viac, že ide o mladých ľudí, pre ktorých je toto obdobie dôležitým okamihom pre správne nasmerovanie ich ďalšieho života,” uzavrela A. Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program