Andrej Danko v parlamente cenzuruje listy od občanov poslancom

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) dnes upozornili na závažné porušenie Ústavy priamo predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Od apríla totiž pracovníci NR SR otvárajú a cenzurujú listy od občanov smerujúce k poslancom. Poslanci hnutia vyzvali predsedu NR SR na odstúpenie z funkcie a avizovali, že ak tak neurobí do piatka 28. apríla, zvolajú spoločne s ostatnými opozičnými stranami mimoriadnu schôdzu za jeho odvolanie.

“Naši voliči sa na nás často obracajú listami. Buď nedôverujú mailom, chcú zostať v anonymite, alebo jednoducho maily nevyužívajú. Od 10. apríla mi však začali chodiť všetky listy otvorené a opečiatkované s pečiatkou “Otvorené z bezpečnostných dôvodov”. Keď som sa následne opýtal na podateľni, čo znamená, dali mi do rúk nariadenie vedenia NR SR. V ňom pravá ruka Danka prikazuje otvoriť každý list poslanca, kde nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom súkromná osoba. A nielen to! Každý takýto list majú prečítať a v prípade, ak je v ňom niečo “dehonestujúce”, majú ho dať na tri mesiace do škatule a následne skartovať – bez toho, aby list zaevidovali a dali o tom poslancovi vedieť,” vysvetlil líder hnutia Igor Matovič.

“Andrej Danko opätovne dokázal, že hlboko pohŕda ľuďmi a akékoľvek ich práva sú mu ukradnuté. Nemal najmenší problém sa hrabať v mojej zdravotnej dokumentácii a zverejniť ju. Nemá najmenší problém zverejňovať bankové tajomstvo či tajomstvo daňové. Dnes však klesol najhlbšie. Právo ľudí na ochranu informácií, ktoré nám ako opozičným poslancom posielajú, je základné právo ľudí chránené našou ústavou. Andrejovi Dankovi to však nič nehovorí. Myslí si, že ak je raz kapitán, tak rozkaz a názor jeho prepracovanej mozgovej bunky stojí nad zákonom, nad ústavou. V skutočnosti je to však len úbohý paranoidný psychopat, ktorý sa bojí aj vlastného tieňa,” doplnil Matovič.

Jednou z priorít práce Veroniky Remišovej v parlamente je potláčanie korupcie. “Pán Danko je predsedom konkurenčnej politickej strany a je neprijateľné, aby jeho podriadení čítali listy opozičných poslancov. Dostávam množstvo listov upozorňujúcich na korupčné praktiky, niektoré z nich sú aj od čestných ľudí pracujúcich v štátnej správe. Ak sa vedúci ich úradov, ktorými môžu byť aj politickí nominanti Slovenskej národnej strany, dozvedia o ich statočnom postoji pri stretnutí s korupciou, môže to mať vážne následky na ich život, môžu prísť o svoju prácu. Nebolo by to prvýkrát, čo štátne inštitúcie vyhodili človeka, ktorý upozornil na korupciu alebo predražené nákupy štátu.”

Otváranie a čítanie listov adresovaných poslancom parlamentu sa podľa Veroniky Remišovej nedialo ani počas komunistického režimu. “Ľahko sa môže stať, že keď nám občan napíše svoj názor napríklad na nezaslúžené povýšenie pána Danka, jeho list si jeho podriadení prečítajú a zničia. Takýto postup považujeme za pošliapavanie súkromia a dôstojnosti ľudí, ktorí sa na nás ako poslancov parlamentu obracajú. Pokiaľ má pán predseda Danko v sebe aspoň trošku politickej kultúry a úcty k občanom Slovenska, za takéto vážne chyby sa vzdá svojej funkcie,” povedala V. Remišová.

Podľa Jána Budaja takéto niečo deje iba vo väzení, ale tam o tom väzňa aspoň informujú. „Keď nájdu v liste pre odsúdeného hanlivý výraz, tak majú povinnosť väzňa na to upozorniť. Nás však pán Danko zaradil ešte nižšie než odsúdených väzňov, nás už neinformujú ani o tom, že takýto list prišiel, ani o tom, že nám listy začali cenzurovať. Ak voláme po obrane demokracie, nemôžeme pripustiť, aby sa demokracia dostala do úplného suterénu. Ťažko povedať, či môže pán Danko klesnúť nižšie. Pripomína to totalitné časy, taký škandál sme tu nemali ani za Mečiara.“

Poslanecký klub hnutia OĽANO-NOVA vyzýva poslancov Národnej rady, aby podporili iniciatívu za objasnenie a potrestanie porušovania listového tajomstva na pôde Národnej rady, ako aj trestného činu odcudzenia korešpondencie poslancov NR SR (s rizikom prípadného zneužívania tejto korešpondencie). „Obraciame sa na predsedu Národnej rady Danka, aby vzal zodpovednosť za páchanie trestnej činnosti na pôde NR SR a rezignoval na svoju funkciu. Pokiaľ Andrej Danko nerezignuje do konca tohto týždňa, poslanecký klub hnutia OĽANO-NOVA predloží návrh na mimoriadnu schôdzu NR SR na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka,“ uzavrel Ján Budaj.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program