Alan Suchánek: „Výmysly o mne režíruje z úzadia premiér Fico“

Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Alan Suchánek upozornil na  zvláštne okolnosti, ktoré sa diali v súvislosti so včerajším mimoriadnym zasadnutím zdravotníckeho výboru.

Dôvodom zvolania výboru bola kauza CT, spájaná s pozadím strany Smer, a v ktorej na Suchánka prednedávnom nezmyselne zaútočil premiér Fico. Koaliční poslanci zvolali včerajší mimoriadny výbor na čas 12.45.

„A čo sa dialo: Hodinu sme všetci museli trpezlivo čakať, kým ukončí svoj kritický monológ zvolávateľ Richard Raši a následne po ňom aj ďalší poslanec Smeru Juraj Blanár. Mimochodom – argumenty oboch pánov boli nepravdivé, takže priestor pre moje vyjadrenie a vysvetlenie neprávd bol nevyhnutný. Na mňa však nechali sotva desať minút, keďže o 14-tej hodine pokračovala schôdza parlamentu,“ vysvetlil A. Suchánek. Predseda výboru Štefan Zelník výbor prerušil s tým, že prisľúbil pokračovanie výboru vo štvrtok, teda dnes ráno o ôsmej, aby Suchánek mohol reagovať na ich argumenty. O niekoľko hodín však Zelník termín výboru zrušil a presunul ho až na ďalšiu schôdzu NR SR.

„Upozorňujem na dve veci: Prečo pri zvolaní mimoriadneho výboru sa dá slovo len jednej strane a druhá strana nedostane priestor? Ak bol dôvod na mimoriadny výbor, tak bol aj dôvod ho čo najskôr dokončiť. A tiež – ako môže predseda výboru Štefan Zelník dať jasný verejný prísľub, a potom ho len tak bezdôvodne zrušiť? Na výbore boli médiá aj ďalší opoziční poslanci, ten prísľub jasne a verejne padol!“ zdôraznil Alan Suchánek.

Prísľub podľa neho Zelník zrušil naozaj bezdôvodne, lebo neobstojí obhajoba koaličných poslancov, že sa predsa ukončila schôdza, a tak sa treba stretnúť až na ďalšej schôdzi.

„Ja naopak tvrdím, že si to nachystali tak, že jednoducho nakydali na človeka, a potom cielene utiekli. Tak ako Robert Fico aj oni utiekli pred pravdou. Ide o to, že o ukončení schôdze predsa koaliční poslanci vedeli, veď parlament už predpoludním – teda pred konaním výboru – vyjadril všeobecný súhlas s tým, že sa schôdza včera skončí. Navyše pán Zelník následne v rozhovore pre médiá povedal, že pán Raši mal vážne argumenty a pán Suchánek neodpovedal… To všetko ukazuje, že tento výmysel z pozadia režíruje premiér Fico, ktorý prišiel so spomínanými falošnými obvineniami. Obhajuje svojich zlodejov, aby nešli do basy. A protistranu sa snaží pošpiniť. Argumentujú tu zaňho nastrčené figúrky a on sa zbabelo skrýva. Je to cielená kampaň proti nášmu hnutiu, keďže poukazujeme na rozkrádanie v zdravotníctve, ktoré dokáže doslova zabíjať ľudí. Ešte raz preto vyzývam Roberta Fica, aby sa neschovával a prišiel do akejkoľvek diskusie so mnou, kde mu bez problémov a jasne dokážem, že hovorím pravdu.“

Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Igor Matovič tvrdí, že považuje za chrapúnske, keď predseda výboru zvolá výbor, dá minimálny priestor brániť sa tomu, koho Robert Fico z bezpečia Úradu vlády obviní zo závažných vecí a výrazne väčší priestor dostanú tí, ktorí len opakujú obvinenia predsedu vlády. „Potom predseda výboru prisľúbi pokračovanie výboru na druhý deň ráno, následne ho však zruší a ešte večer v televízii drzo tvrdí, že ten obvinený, opľutý človek to vlastne nevyvrátil… Čisté chrapúnstvo. Ako povedal kolega Suchánek, je to v štýle smeráckeho hesla  „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Idú v starých koľajách. Ak chce zbabelec Fico niekoho obviňovať, nech to nerobí z úkrytu, ale v diskusii z očí do očí.“

Poslanec Daniel Lipšic tvrdí, že zažil už množstvo mimoriadnych výborov. Naposledy ku kauze Bašternák, keď výbor museli tiež popoludní prerušiť, ale rokovanie pokračovalo v ten istý večer o siedmej a trvalo až do polnoci. „Nebol s tým žiaden problém. Aj v prípade Suchánka sa teda dalo bez problémov rokovať včera po skončení schôdze, o pol šiestej či o šiestej. Zelník stratil morálne právo byť predsedom zdravotníckeho výboru. Mimochodom – podľa mňa sa taká vec v našom parlamente ešte nikdy nestala, že by sa prerušilo rokovanie mimoriadneho výboru na tri týždne. Včera som sa pýtal pána Janckulíka zo Siete, či sa nehanbí za svojho predsedu, ktorý po vypuknutí kauzy CT stál na Námestí SNP, a teraz zvoláva šikanózny výbor. Oponoval, že mimoriadny výbor robia práve preto, aby sa mohol pán Suchánek obhájiť a veci vysvetliť. Takže toto bola ich predstava o vysvetľovaní? Toto považujú za férové? Raši rozpráva trištvrte hodinu a Suchánek desať minút? Ak bol nejaký minister zdravotníctva najbližší Pavlovi Paškovi, tak práve Raši. To hovorí za všetko.“

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program