B. Škripek odsudzuje antisemitizmus

Brusel, 31. 5. 2017 – Jednou z tém plenárneho zasadnutia EP bol antisemitizmus. Počas uplynulých rokov židovské komunity z Európy čelia rôznym formám prenasledovania. Podľa štatistických údajov v roku 2015 odišlo z Európy takmer 10 000 Židov. Branislav Škripek, europoslanec a predseda ECPM, odsudzuje všetky útoky a vyzýva k ukončeniu násilia i diskriminácie tejto komunity.

Branislav Škripek ďalej uvádza: „v období posledných 5 rokov uvažovalo nad odsťahovaním sa z niektorých európskych krajín takmer 30% Židov. Najhorším útokom čelia vo Francúzsku. Takýto vývoj rozhodne nie je dobrý.” Dnes sa často stretávame aj s tým, že niektorí ľudia popierajú holokaust a vraždenie Židov počas druhej svetovej vojny. „Dokonca som sa stretol s jedným vyjadrením, že si sami môžu za to, že tu boli koncentračné tábory. S týmto sa rozhodne súhlasiť nedá. Kto dal právo niekomu sa povyšovať a ohrozovať druhého len preto, lebo vyznáva iné náboženstvo?,” pýta sa Škripek, ktorý je známy aj tým, že sa hrdo hlási k žido-kresťanským európskym koreňom. V tomto duchu pokračuje: „európsku kultúru formovalo žido-kresťanské náboženstvo. Európania preto vedia byť tolerantní, odpúšťať a žiť v mieri vedľa seba s rôznymi skupinami menšín. Odlišnú realitu som videl na Blízkom východe, kde takáto kultúra spolužitia je vzácna. Viaceré krajiny majú v ústave zakotvené, že islam je nadradené náboženstvo. A akúkoľvek nadradenosť jednej skupiny nad druhou nemôžeme akceptovať.”

Nárast extrémizmu
Je zrejmé, že v západnej Európe za útokmi voči Židom stoja prevažne islamisti. Jednoduchá situácia však nie je ani na Slovensku. Nárast extrémizmu je výsledkom desaťročného vládnutia socialistov. „Ľudia na ktorých politici zabudli a ich problémy roky ignorovali sa dnes uchyľujú k voľbe a podpore strany ako je ĽSNS Mariána Kotlebu, ktorej niektorí predstavitelia šíria aj antisemitské myšlienky a nenávisť voči konkrétnym skupinám obyvateľstva. Za to, že ich politická sila narastá nesie zodpovednosť najmä strana SMER-SD, ktorá nerieši zložitú ekonomickú a sociálnu situáciu, priveľké regionálne rozdiely a zväčšujúce sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými ľuďmi na Slovensku. Situácia je o to horšia, že vinou zlého prerozdeľovania bohatstva a “vďaka” korupcii nám postupne mizne stredná vrstva, ktorá bola vždy stabilnou oporou demokratických spoločností a zárukou stability v krajine. Aj keď Slovensko vykazuje dobré štatistické čísla, občania tieto dobré čísla vo svojej každodennej realite nepociťujú. Extrémizmus však nie je riešením a o tom máme povinnosť ako politici presvedčiť ľudí, aby znovu mohli uveriť, že sa im zlepšujú ich životy a životy ich rodín. Nevyhnutným krokom je výmena súčasnej vlády, ktorá ukázala, že tieto problémy riešiť nevie,” uzatvára Branislav Škripek, europoslanec za OĽaNO-NOVA a predseda ECPM.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program