B. Škripek podpísal deklaráciu o antisemitizme v Izraeli

Izrael, 11.10.2017 – V týchto dňoch je Branislav Škripek na pracovnej ceste v Izraeli, kde prijal pozvanie na konferenciu Chairman´s Conference – Jeruzalem 2017. Zúčastnili sa jej viacerí poslanci EP, poslanci národných parlamentov a senátov, ako aj vysokí predstavitelia štátu Izrael. Cieľom konferencie bolo pripomenúť si sté výročie Balfourskej deklarácie a poukázať na súčasné prejavy antisemitizmu vo svete.

Branislav Škripek upozornil na skutočnosť, že len minulý týždeň v EP vystúpila Leila Khaledová ako hlavná rečníčka na akcii na podporu boja palestínskych žien. Khaledová v minulosti uniesla lietadlo a je členkou organizácie Ľudového frontu na oslobodenie Palestíny (LFOP), ktorá je na zozname teroristických organizácií. „Je nepredstaviteľné, aby na pôde EP bol glorifikovaný a vyzdvihovaný terorizmus. Preto sme ako Delegácia pre Izrael napísali písomnú sťažnosť predsedovi EP A. Tajanimu, kde sme ho informovali o spomínanom podujatí a žiadali sme o zastavenie podobných akcií,” povedal Branislav Škripek. Dodal zároveň, že ide o dlhodobý jav, keď v izraelsko-palestínskom konflikte je EÚ viac na strane Palestínčanov a býva niekedy prehnane kritická voči Izraelu, ktorý je pritom jedinou skutočnou demokraciou na Blízkom východe. „Európska ľavica bola inšpiráciou pre mnohé štáty v tomto regióne a ich predstaviteľov, najmä pre ideu marxizmu. Sen o utopickej rovnosti však vyústil do totalitnej ideológie zodpovednej za mnohé obete, útlak a neslobodu. Napriek tomu, že experiment dopadol všade katastrofálne, ešte aj dnes nájdeme veľa vyznávačov, ktorí naďalej snívajú svoj utopistický sen,” povedal Branislav Škripek. Ďalej zdôraznil, že nie je náhoda, že európska ľavica tiež odmieta kresťanstvo a vytláča ho agresívne z verejného života. A rovnako nevidí hodnotu v národnom štáte, ktorý mylne považuje za príčinu vzniku nacizmu a komunizmu v Európe. „Práve arabský svet, kde dominujú kmeňové etnické spoločenstvá je dnes negatívnym príkladom toho, že bez národného štátu s demokratickými princípmi, ktorý sa tu nikdy neetabloval, hrozí len neustály chaos, konflikty a nestabilita. Šíri sa násilie, terorizmus a nenávisť voči židom,“ hodnotí Branislav Škripek.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo B. Škripek podpísal Rezolúciu oslavujúcu 100. výročie Balfourskej deklarácie a odsudzujúcu antisemitske a zavádzajúce vykresľovanie Izraela ako okupanta. „Rezolúcia ostro kritizuje palestínsky terorizmus vykonávaný na civilnom obyvateľstve. Motívom nekončiaceho násilia je mnohokrát opakovaná lož, že Izrael údajne okupuje oblasť Samárie a Judey. Som presvedčený, že štát Izrael má historický nárok na toto územie a jednostranné informovanie o tzv. okupovaní k vyriešeniu konfliktu veľmi nepomáha,” myslí si Branislav Škripek.

Doplňujúce informácie:
Balfourská deklarácia bolo verejné vyjadrenie vydané Britskou vládou počas prvej svetovej vojny, ktorá oznamovala podporu pre založenie národného domova pre židovský národ v Palestíne. V období vyhlásenia išlo o územie patriace Otomanskej ríši s malou židovskou menšinou.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program