Bezpečnosť dokončenia Mochoviec nespustíme z očí

Poslanci Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady Slovenskej republiky dnes navštívili Elektráreň Mochovce. Informovali sa o postupe dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne. Zaujímali sa aj o prínosy a riziká tejto najvýznamnejšej energetickej stavby súčasnosti.

„Tretí blok elektrárne Mochovce je dokončený na 99,9 % a v ideálnom prípade bude spustený do konca tohto roka,“ povedal predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). „Slovenské elektrárne a Úrad jadrového dozoru nás uistili, že povoľovací proces je prísne sledovaný a dodržiavajú sa všetky zákonné postupy a technologické procesy.“

Podľa jeho slov bude výbor dokončovanie tretieho bloku pozorne sledovať a v prípade nejasností a pochybností si žiadať ďalšie informácie od ministerstva hospodárstva, Slovenských elektrární i Úradu jadrového dozoru. „Dohodli sme sa s ministerstvom, že náš výbor dostane každý mesiac správu o postupe dokončovania a povoľovania, aby sme mali prehľad o aktuálnom vývoji,“ dopĺňa Kremský.

Podľa predsedu hospodárskeho výboru je dôležité rozptýliť pochybnosti verejnosti na Slovensku, ale aj v susedných krajinách, najmä v Rakúsku, či pri výstavbe boli dodržané všetky bezpečnostné predpisy a či počas desiatok rokov prevádzky bude bezchybne slúžiť svojmu účelu bez ohrozenia obyvateľov.

„Je to obrovský zdroj elektriny bez vypúšťania CO2, ktorý môže nahradiť niekoľko veľkých uhoľných elektrární. Zároveň prinesie Slovensku príjmy z exportu elektriny a môže prispieť aj k jej zlacneniu. Na prvom mieste je však pre nás bezpečnosť, a tú v Mochovciach nespustíme z očí,“ hovorí Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program