Boj o kreslo šéfa RTVS sa môže začať

Mediálny výbor parlamentu 3 mesiace pred voľbou generálneho riaditeľa RTVS vyhlásil výzvu pre kandidátov. Verejné vypočutie kandidátov sa uskutoční pravdepodobne pred júnovou schôdzou parlamentu a nasledovať bude samotná voľba nového generálneho riaditeľa verejnoprávneho média.

Predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripomína záväzok z programového vyhlásenia vlády voľbu čo najviac odpolitizovať. „V prvom rade by voľba mala byť transparentnejšia ako naposledy, keď poslanci volili tajne. Tajná voľba by sa aj dnes mohla skončiť fiaskom, pretože nahráva zákulisným politickým hrám za zatvorenými dverami. Som preto rád, že v koalícii je zhoda na verejnej voľbe. Občania by pri tak dôležitých rozhodnutiach, ako je výber šéfa RTVS, mali vidieť politikom na prsty.”

Napriek tomu, že ministerstvu kultúry nevyšiel zámer presunúť voľbu z pléna parlamentu do Rady RTVS, hnutie OĽANO presadilo aspoň čiastkové zlepšenia. Mediálny výbor dnes schválil zriadenie poradnej komisie pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS. „Členmi budú odborníci z rôznych oblastí. Priestor budú mať zástupcovia kultúrnej, vedeckej, cirkevnej, športovej, či novinárskej obce, ale aj mimovládnych organizácií a zástupcov menšín. Túto komisiu potom prizveme aj k verejnému vypočutiu kandidátov, ktoré bude vďaka účasti odborníkov určite profesionálnejšie ako doteraz,” upozorňuje Kristián Čekovský.

Poslanec OĽANO Milan Potocký (OĽANO) zdôrazňuje, že je to prvýkrát v dejinách voľby generálneho riaditeľa RTVS, keď takýto priestor dostane odborná verejnosť. „Je to v záujme transparentnosti a kvality samotnej voľby. Chceme to robiť inak ako tí pred nami a to, ako k voľbe pristupujeme, to len dokazuje.”

„Pre mňa je významná skutočnosť, že v komisii budú mať zastúpenie aj národnostné a etnické menšiny. Ich hlas by mal byť silne počuť práve vo verejnoprávnom médiu a preto by sa takouto formou mali procesu voľby zúčastniť,” zdôraznila poslankyňa Jarmila Vaňová (OĽANO).

„Chceme, aby sa voľby zúčastnili čo najkvalitnejší kandidáti. Verejne preto vyzývam tých, čo môžu zlepšiť verejnoprávne médium a majú víziu ako RTVS posunúť smerom k modernému vysielateľovi, aby neváhali a prihlásili sa. Slovensko si zaslúži lepšiu RTVS a kvalitnejší manažment v nej,” uzavrela poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO).

Video s vyjadrením predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá K. Čekovského nájdete tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program