Čelíme ťažkej skúške, vyzývame na súdržnosť a spoločnú zodpovednosť za Slovensko

Predstavitelia hnutia OĽANO spolu so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR dnes na tlačovom brífingu v parlamente vyzvali občanov na očkovanie, aby tak chránili nielen zdravie seba a svojich blízkych, ale aj celú spoločnosť pred ničivými dopadmi pandémie.

Poslanec Andrej Stančík (OĽANO) vyhlásil, že práve v tomto čase sa rozhoduje o tom, akú podobu bude mať tretia vlna. „Toto je čas, kedy sa rozhoduje, koľko ľudí skončí v nemocniciach, koľko ľudí skončí na cintorínoch a aké škody bude musieť vytrpieť naša ekonomika. Narozdiel od prvej alebo druhej vlny máme dnes účinnú zbraň, a to je vakcína, na ktorej efekte a účinnosti sa zhodujú vedci po celom svete.“ Poslanec sa tiež poďakoval občanom, ktorí už využili možnosť zaočkovať sa, a prispeli tak k ochrane verejného záujmu. „Chcem tiež veľmi pekne poďakovať všetkým lekárom a zdravotníkom, ktorí v prvej a druhej vlne pracovali do úmoru v ťažkých podmienkach, aby zachraňovali ľudí. Napriek tomu, mnoho z ich pacientov tento boj prehralo. Dnes ale máme možnosť tomuto scenáru zabrániť. O to viac mi je ľúto, keď vidím, koľko ľudí burcuje proti očkovaniu a šíri nezmysly v mene či už politickej, alebo inej motivácie.“ Stančík tiež upozornil na problém zastrašovania lekárov a vedcov, ktorých pri svojich obydliach verbálne napádajú aktivisti z antivaxerskej komunity. Na záver Stančík vyzval predstaviteľov opozičných strán, aby nasledovali zahraničné príklady a vlastným zaočkovaním vyslali verejnosti signál, že boj s pandémiou je celospoločenskou prioritou naprieč politickým spektrom.

Poslanec Marek Šefčík (OĽANO) pripomenul úsilie v boji s pandémiou počas predošlých vĺn. „Pamätáme si prvú vlnu. Ľudia sa zjednotili, držali pohromade, patrili sme medzi krajiny, ktoré to zvládli najlepšie. A bolo to vďaka solidarite a súdržnosti ľudí. Lenže práve preto, ako dobre sme to zvládli, si mnohí falošne namýšľali, že vírus nie je až taký nebezpečný. Kombinácia povolenia v disciplíne a nebezpečného konania istých ľudí, ktorí burcovali proti opatreniam, spôsobila kolaps nemocníc, vyčerpanie zdravotníkov, lockdowny. Boli to nielen priame údery na bežný život ľudí, ale aj pre ekonomiku krajiny,“ dodal. Šefčík tiež zdôraznil, že práve očkovaním môže verejnosť prejaviť úctu aj voči preťažovaným zdravotníkom. „Buďme prosím solidárni so zdravotníkmi a nedovoľme, aby sa naše nemocnice znova dostali do takých ťaživých situácií,“ vyzval poslanec.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vyzdvihol pripravenosť krajov v logistike očkovania. „Za župy, ktoré od polovice februára dokázali vytvoriť viac ako 30 veľkokapacitných očkovacích centier, v ktorých bolo podaných viac ako 1,5 milióna dávok vakcín, chcem deklarovať, že pripravenosť na očkovanie, či veľkokapacitne, alebo individuálne, je stále vysoká. Vychádzame v ústrety aj ľuďom, za ktorými vieme prísť až do domácností. Za Trnavský kraj viem ohlásiť, že na tento víkend prichádzame s touto dôležitou službou aj na úroveň obchodných stredísk,“ vyhlásil Viskupič.

Epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka vyhlásil, že tretia vlna bude epidémiou neočkovaných. „Bude sa šíriť ako veterná smršť. Vírus je nebezpečnejší, riziko sa zvyšuje dvojnásobne pre každú vekovú kategóriu. Viac ľudí bude umierať na delta variant v kategórii neočkovaných,“ varoval s tým, že čas na očkovanie stále existuje. Podľa Pavelku tiež bude potrebná aj tretia dávka vakcíny proti koronavírusu. Dávať ju teraz však považuje za predčasné.

Štátna tajomníčka MZ Jana Ježíková uznáva, že ľudia sú z pandémie už unavení a pripomenula, že očkovanie je slobodnou voľbou. „Delta variant tu postupne prichádza, preukazuje to 40 percent z testovaných vzoriek. Ak necháme slobodu v očkovaní, musíme aj prevziať zodpovednosť a prijať iné opatrenia,“ uviedla Ježíková. „Individuálna sloboda sa končí pri slobode niekoho iného. Našou úlohou je poskytovať čo najviac informácií, aby sa ľudia vedeli správne rozhodnúť.“ Mnohí sa podľa nej obávajú bezpečnosti vakcín, lebo sú v podmienečnej registrácii. Pripomenula, že rovnako je tak v podmienenej registrácii ďalších 114 liekov, ktoré sa na Slovensku používajú. Ide najmä o lieky na onkologické ochorenia.

Ježíková tiež poukázala na to, že vakcíny sú bezpečné a neboli vyvinuté narýchlo. Očkovacie látky tiež nie sú vyrábané z ľudských embryí. „Rovnako nie je pravda, že očkovanie pozmení DNA človeka. Vakcíny toho nie sú schopné,“ ubezpečila Ježíková.

Štátny tajomník MZ SR a detský lekár Kamil Száz tiež vyzval na očkovanie detí, učiteľov a zamestnancov školstva. „Už nikto z nás nechce, aby sa opakovali posledné dva školské roky. Chceme, aby sa naše deti učili v školách, mali kontakt so svojimi spolužiakmi a pripravovali sa do života,“ uzavrel.

Video s TB si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program