Čo Fico sľubuje, my plníme. Navrhujeme príplatky za prácu cez víkendy

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) navrhujú zmenu v Zákonníku práce tak, aby mali zamestnanci a tiež dohodári za prácu v sobotu a v nedeľu príplatok vo výške 100 percent z ich priemernej mzdy.

Predseda poslaneckého klubu Richard Vašečka uviedol, že OĽANO už v novembri prišlo s myšlienkou, aby nedeľa bola dňom pracovného pokoja. Podľa neho premiér videl, že tento zákon sa ľuďom páči a preto im na oslavách prvého mája sľúbil príplatky za prácu cez víkendy. „Už v marci sme predložili návrh zákona, ktorý mal zamestnancom zabezpečiť príplatky za prácu cez víkendy. Namiesto toho, aby koalícia schválila tento zákon čím skôr, háda sa a „skutek utek“. My sme cez leto usilovne pracovali na legislatívnych riešeniach a prinášame návrh zákona, ktorým pomôžeme všetkým ľuďom pracujúcim cez víkendy,“ povedal Vašečka a vyzval vládnu koalíciu na schválenie návrhu zákona, aby bol účinný čím skôr.

R. Vašečka zdôraznil, že zamestnanci prišli o príplatky za prácu v soboty a v nedele za minimálne pol roka, no premiér v tejto veci, napriek svojmu sľubu, stále nekoná. „Slovenskí zamestnanci robia v nedeľu najviac zo všetkých krajín Európskej únie. Nech si Robert Fico nechá svoje marketingové a populistické reči o jadre. Byť v jadre znamená postarať sa o svojich občanov,“ povedal Vašečka a pokračoval: „Keď bude vo vláde OĽANO, nebudeme zbytočne politizovať, ale budeme pracovať efektívne a pružne. My sme skutočná alternatíva pre lepšie Slovensko,“ dodal Richard Vašečka.

Poslankyňa Anna Verešová uviedla, že počas leta diskutovala s ľuďmi v rôznych regiónoch. „Títo ľudia mi hovorili, že pracujú v soboty, nedele, dokonca aj v noci a zarábajú ledva 550 eur v čistom. Premiér Fico hovorí o skvelej ekonomickej kondícii, ale ľudia to necítia. Je nepochopiteľné, že takzvaná sociálna vláda Smeru za desať rokov nebola schopná ukotviť nárok zamestnancov na príplatky za víkendovú prácu do Zákonníka práce,“ zdôraznila A. Verešová.

Verešová upozornila, že práca cez víkendy vplýva aj na zdravie zamestnancov. „Napríklad slovenské ženy sa v dobrom zdraví nedožívajú v priemere ani 55 rokov, čo je najmenej zo všetkých krajín EÚ. Na týchto desivých číslach sa podpisuje práve práca počas víkendov, často v noci, no a samozrejme nízke mzdy, za ktoré si pracujúci Slováci nemôžu dovoliť kvalitnejšiu stravu, či potrebnú regeneráciu,“ povedala Verešová.

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) bude naďalej odhodlane bojovať proti rozhadzovaniu našich spoločných peňazí a proti neprávostiam, ktoré sa dejú ľudom. „Budeme bojovať za dôstojný život našich rodín a budeme vždy na strane ľudí. To je našim poslaním v politike,“ uzavrela Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program