Čo robil Krajmer na mieste činu krátko po nájdení obetí? OĽANO zvoláva demokratické opozičné strany za okrúhly stôl

Šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer nemal na mieste dvojnásobnej vraždy čo hľadať. Tvrdia to poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), podľa ktorých vzniká opodstatnené podozrenie, že novinár Ján Kuciak bol odpočúvaný.

Predseda OĽANO Igor Matovič upriamil pozornosť na závažnú skutočnosť v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Na mieste činu sa už pár hodín po nájdení obetí objavil šéf protikorupčnej jednotky R. Krajmer spájaný s oligarchom Norbertom Bödörom, švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Na mieste činu nemal Krajmer čo hľadať. Bödör sa o ňom medzi svojimi priateľmi a podnikateľmi vyjadruje ako o svojom otrokovi. Pritom Ján Kuciak o Bödörovi napísal tri rozsiahle články, ktoré ho v podstate prepájajú s organizovaným zločinom a opisuje v nich, ako sa záhadne darí jeho firme Bonul odvtedy, ako je policajným prezidentom Tibor Gašpar,“ uviedol Matovič s tým, že Bonulu za Gašparovej éry dramaticky rastú zisky, obrat a získavajú čoraz viac štátnych zákaziek. „Kuciak išiel tejto firme intenzívne po krku. Určite to bolo nepríjemné Bödörovi, Gašparovi, Kaliňákovi a aj Krajmerovi, jednému z kľúčových ľudí z NAKA,“ povedal.

Podľa Matoviča ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi nepadla vhod včerajšia otázka redaktora Aktualít, ktorý sa pýtal na účasť Krajmera na mieste činu. „Keď sa pán Bariak opýtal Kaliňáka, prečo tvrdí, že Krajmer tam bol kvôli Talianom, keď nikto okrem Kuciaka nevedel o jeho pripravovanom článku, z Kaliňáka sa stala troska, ktorej sa spustil pot z čela. Uvedomil si, že klamal a prezradil sa. Buď pán Krajmer vie o páchateľoch a na mieste činu bol zametať stopy, alebo pán Krajmer odpočúval Jána Kuciaka. Jedna možnosť horšia, ako druhá,“povedal Igor Matovič, ktorý sa zároveň pýta, či NAKA a R. Krajmer disponovali informáciou o pripravovanom článku o talianskej mafii a či ňou disponovali z odposluchov Jána Kuciaka. „Podľa toho, čo Kuciak písal, nečudoval by som sa, keby si títo ľudia zabezpečili, že ho budú odpočúvať a Bödör by následne poslal Krajmera na miesto činu, aby prezistil, či sa niečo neprevalilo,“ doplnil Matovič s tým, že Krajmer nemohol vedieť o Talianoch už v pondelok ráno, ak by Kuciak nebol odpočúvaný.

Poslanec za OĽANO Gábor Grendel potvrdil, že prítomnosť Krajmera na mieste činu vyvoláva pochybnosti. „Nevieme, či Kuciak bol, alebo nebol odpočúvaný. Ale existuje inštitút, ktorý garantuje zákon o ochrane pred používaním informačno-technických prostriedkov, a tento inštitút slúži na to, aby existovala kontrola, kto bol alebo nebol v tomto štáte odpočúvaný. Je to komisia, ktorú zriaďuje NR SR a šiestich členov tejto komisie má voliť práve Národná rada z nominantov troch kontrolných výborov,“ uviedol Grendel, podľa ktorého vládna koalícia od svojho vzniku sústavne blokuje vznik tejto komisie. „Vyzývam všetkých členov koalície, aby prestali blokovať vznik kontrolnej komisie, ktorej opodstatnenosť nebola nikdy taká dôležitá ako teraz,“ dodal Grendel.

„Situácia, ktorej v súčasnosti Slovensko čelí, zanechá čiernu škvrnu v našich dejinách,“ uviedla poslankyňa OĽANO Veronika Remišová a pokračovala: „Vidíme krajinu, ktorá je hlboko rozdelená. Je to krajina, kde si jedna strana dlhé roky budovala veľkú chobotnicu, ktorú symbolizujú články Jána Kuciaka a kauzy, o ktorých písal. Nechceme, aby hrdinstvo novinára, ktorý vytrvalo  a odvážne hľadal pravdu, ostalo bez odozvy. Jeho príbeh by mal byť príležitosťou na vyvetranie tejto krajiny.“

Podľa Remišovej sa predseda SNS Andrej Danko tvári, akoby sa jeho strany súčasná situácia ani netýkala. „Boli to práve nominanti SNS, ktorí u nás roky budovali kultúru drzého kradnutia, ako vidíme napríklad na kauze nástenkový tender. Osoby s prepojeniami na podsvetie u premiéra aj vražda novinára sú jednoznačným zlyhaním aj SIS, ktorej základným poslaním je získavanie informácií o organizovanom zločine a o možnom úniku utajovaných informácií a jej riaditeľ je osobný nominant Andreja Danka,“ povedala Remišová s tým, že základná kultúra v štáte sa nedá zmeniť výmenou dvoch ministrov.

Podľa Matoviča si ľudia zaslúžia alternatívu “v podobe ľudí, ktorí sú schopní budovať Slovensko pre všetkých, nie pre mafiu. Chceme pozvať zástupcov parlamentných a neparlamentných demokratických opozičných strán, aby sme si sadli za jeden spoločný stôl, a takýmto spôsobom ukázali, že alternatíva existuje,“ vyjadril sa Igor Matovič, podľa ktorého Robert Fico včera ukázal strach z predčasných volieb. „Fico v urputnej snahe udržať si beztrestnosť cíti, že môže prehrať,“ dodal. „Teraz je čas na zomknutie síl, na spoločný postup a spoločné určenie princípov, ktoré v štáte chceme uplatňovať. Preto to chceme robiť so všetkými, ktorým na našej krajine záleží,“ dodala Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program