Ďalší „transparentný“ tender v rezorte obrany pod taktovkou SNS

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na mimoriadne podozrivý tender v rezorte obrany na nákup vozidiel 4×4. Podľa tieňového ministra obrany za OĽANO Jaroslava Naďa je dopredu jasné, kto súťaž vyhrá. Podmienky stanovené ministerstvom sú totiž šité na mieru pre jedno konkrétne vozidlo.

Ako uviedol Naď, iba jediné vozidlo z 8 v minulosti ohlásených záujemcov spĺňa až nezmyselne prísne stanovené podmienky našich ozbrojených síl. „Ide najmä o požiadavky na rozmery vozidla alebo veľmi konkrétne dané požiadavky na prekonanie terénnych nerovností nebo prekážok. Zaujímavé to je najmä v tej súvislosti, že podľa verejne dostupných produktových listov tieto stanovené parametre nesplní viacero v zahraničí zavedených a v minulosti v rôznych náročných oblastiach vysúšaných vozidiel,“ uviedol Naď s tým, že podmienky spĺňa iba jediné vozidlo – Gerlach od spoločnosti Zetor. „Jedná sa pritom o vozidlo, ktoré je ešte stále uvádzané ako prototyp a nie je zavedené v žiadnej armáde sveta. Minimálne štyri alternatívy k tejto ponuke sú už zavedené po celom svete.Paradoxne, nespĺňajú naše najprísnejšie kritériá pre výber v tomto tendri. Kde sa na nás chytá Nemecko, USA, Švajčiarsko, Dánsko, Turecko, Francúzsko či Británia, naše ozbrojené sily dokáže zachrániť zjavne iba jeden dodávateľ“ pokračoval.

Pôvodne rezort obrany plánoval obstarať 404 vozidiel 4×4 za 782,7 mil. eur. Teraz chce ministerstvo nakúpiť 424 vozidiel za 321 mil. eur. Výrazne nižšia cena, paradoxne za viac vozidiel, je podľa Naďa spôsobená tým, že MO SR plánuje vysoko neštandardne a najmä nezmyselne nakúpiť vozidlá 4×4 len v základnom prevedení, teda bez zbraní a špeciálnej výbavy a bez špeciálnych nadstavieb. „Ministerstvo nakúpi 424 nedostatočne vybavených vozidiel, ktoré budú bez potrebnej výbavy. Bez ďalšieho dovybavenia budú jednoducho nepoužiteľné,“vyjadril sa Naď s tým že ďalšia výbava bude stáť oveľa viac, keďže ju bude ministerstvo neskôr samostatne nakupovať.

Naď za takýmto postupom ministerstva vidí viacero dôvodov. „Zrejme chceli narýchlo obstarať vozidlá, aby bol do volieb ešte nejaký biznis, pričom vedia, že presne našpecifikované vozidlá by už nestihli obstarať. No a zároveň sa naoko zníži cena, čiže to nebude až tak ťahať pozornosť,“ hovorí J. Naď. „Takisto je možné, že zo strany SNS to favorizovaný dodávateľ nedokáže v krátkom čase komplexne zabezpečiť, ale nedovybavené vozidlá by dodať vedel. To by mohlo naznačovať, že to asi nebude príliš veľký hráč v obrannom priemysle,“ pokračoval.

Tender za 321 miliónov bol spustený 6. júna. Záujemcovia však majú predložiť svoje ponuky už do 2. júla. „Dostali teda menej ako jeden mesiac na spracovanie ponúk. Nikto ma nepresvedčí, že toto je férová súťaž a že tá „správna“ firma už dávno nepracuje na spracovaní ponuky,“ povedal Naď.

Podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča ide o ďalší škandalózny pokus SNS ako prihrať obrovskú štátnu zákazku dopredu určenej firme.„Každý jeden rezort, ktorý je pod vedením SNS, je plný netransparentnosti, zlodejín, neprofesionality, chaosu a nesplnených sľubov. Inak to samozrejme nie je ani v rezorte obrany. Každý väčší projekt, o ktorom sa na obrane hovorilo v tomto volebnom období, bol spojený s netransparentnosťou, s mnohými podozreniami na nekalé aktivity či predraženými nákupmi,“ uviedol Matovič a dodal: „Človek by si myslel, že aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou.“

„Pre nás v hnutí OĽANO je jedinou cestou okamžité zrušenie tejto zjavne na mieru šitej súťaže. Prosím, SNS nech už v tom rezorte nerobí do volieb nič, iba svieti a kúri, pretože skoro každý deň sme svedkami novej kauzy, za ktorou sú ich pochybné kšefty“ uzavrel J. Naď.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program