Ďalšie mrhanie eurofondami začalo hneď po voľbách

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Veronika Remišová a Igor Matovič poukázali na obrovské mrhanie eurofondov z programu rozvoja vidieka. Poukázali aj na prípady klientelizmu, predraženia a absurdností podporených projektov.

Poslanci upozornili, že v týchto dňoch ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uzatvára zmluvy s úspešnými žiadateľmi v rámci výzvy na podporu projektov spojených s vidieckym cestovným ruchom a agroturistikou (podopatrenie 6.4). „Na základe analýzy niekoľko desiatok podporených zmlúv môžem skonštatovať, že položky v projektoch sú mnohokrát desaťnásobne predražené, zariadenia sa často nachádzajú v oblastiach, kde je nadbytok ubytovacích zariadení a slabá obsadenosť a v niektorých prípadoch peniaze idú firmám s prepojením na politikov,“ uviedla Veronika Remišová. „Je nemorálne, ak si za milióny z verejných peňazí môže postaviť zopár šťastlivcov luxusné penzióny, kúpiť predražené pozemky, postaviť altánky za 50 000 eur, alebo vírivky so saunami. Namiesto rozvoja a pomoci sa tak vytvára v regiónoch len obrovská nespravodlivosť.“

Podľa lídra hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igora Matoviča sú eurofondy určené na to, aby sme dobiehali ostatné krajiny v Európe, a nie na to, aby dotovali biznis vyvoleným. „O eurofondoch mnohí politici často hovoria, že sú to akési cudzie peniaze, ktoré nám niekto z Európy len tak daroval,  hlavne aby sa im nikto nepozeral na prsty. To samozrejme nie je pravda. Prípady, ktoré dnes spomíname, sú len nejaká tisícina z eurofondov určených pre Slovensko. Ak to takto pôjde ďalej, tie peniaze budú rozflákané, zbytočne vyhodené, premárnené. Neznížia sa rozdiely medzi regiónmi, ale pár ľuďom sa poriadne zvýšia prostriedky na účtoch. Ide o obrovské mrhanie a plytvanie. Nepodporujeme infraštruktúru či vidiecky turizmus, ale politických kamarátov, alebo tých, čo si to vedia vybaviť. Niekto poctivo podniká, berie si pôžičky, aby napríklad jeho penzión alebo jeho firma s kamiónovou dopravou prežila, a niekto iný potom dostane státisíce eur z eurofondov, lebo si to dokázal vybaviť cez kamarátov.”

Veronika Remišová doplnila, že zlé a nespravodlivé nastavenie mnohých eurofondových programov majú na svedomí doterajšie vlády pána Fica, pretože samotná Európska komisia nám z eurofondov neodporúčala financovať komerčné zariadenia cestovného ruchu, napr. hotely, rekreačné zariadenia a kúpele. Komisia navrhovala, že z verejných prostriedkov by sa mala financovať najmä základná verejná turistická infraštruktúra. Žiaľ, zdá sa, že predseda „zlepenca“ štyroch koaličných partnerov nemieni v tejto zabehnutej praxi nič meniť. Eurofondové dotácie takéhoto typu iba ničia poctivých podnikateľov, zvyšujú pocit nespravodlivosti a priestor na korupciu,“ uzavrela Veronika Remišová.

Veronika Remišová a Igor Matovič adresovali výzvu ministerke pôdohospodárstva G. Matečnej, aby urobila na pôdohospodárskej platobnej agentúre poriadok, aby sa takéto rozhadzovanie verejných peňazí už neopakovalo. Vzhľadom na zistenia o projektoch takisto požadujú, aby ministerstvo informovalo o projektoch nad rámec európskych požiadaviek, ktoré sú dizajnované na priamu podporu – teda na pestovanie kukurice, alebo jačmeňa a nie na stavanie miliónových wellness centier. Platobná agentúra v súčasnosti totiž zverejňuje len sumu poskytnutej podpory za rok 2014 bez akýchkoľvek podrobností, a preto je verejná kontrola využitia prostriedkov prakticky nemožná. Poslanci navrhli, aby sa všetky informácie sústredili na jednom portáli, ktorý už existuje (partnerskadohoda.sk), kde však z programu rozvoja vidieka nie sú uvedené takmer žiadne informácie. Na zlepšenie efektivity riadenia eurofondov navrhujú, aby existovala jedna národná agentúra, ktorá by mala všetky eurofondy na starosti a nie niekoľko neprehľadných implementačných alebo platobných agentúr, ako je to v súčasnosti.

Úplnú analýzu aj s linkami na zmluvy nájdete na blogu Veroniky Remišovej.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program