Ďalšie škandalózne dotácie ministerky školstva. OĽANO začína zber podpisov na vyslovenie nedôvery Martine Lubyovej

Dva týždne sa objavujú stále nové skutočnosti o škandalóznom rozdeľovaní desiatok miliónov eur ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňuje na ďalšie zvláštne projekty.

Základnou filozofiou zákona o stimuloch pre výskum a vývoj je podpora podnikateľov, ktorí podľa zákona musia na svoju činnosť potrebovať výsledky výskumu a vývoja. „Aby však mohla nejaká firma výsledky výskumu potrebovať, musela by v prvom rade normálne fungovať. Ministerka školstva obrátila zmysel zákona úplne naruby,“uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, podľa ktorej Lubyová zavádzala, že nadácia Zastavme korupciu upozornila na škandál na základe jednej firmy.

Remišová uviedla dva nové prípady škandalóznych dotácii.

„Lubyová dala spoločnosti NEUROPOWER dotáciu 1,2 milióna eur, pričom podľa zmluvy samotná spoločnosť nedá do projektu z vlastných peňazí ani jeden cent. Firma vznikla v roku 2016, informácie z účtovníctva sú zatiaľ dostupné iba za rok 2017, kedy nemala žiadny majetok, zamestnancov, nemala vôbec nič, iba nejaké peniaze v hotovosti,“ upozornila Remišová na prvý prípad a pokračovala: „Boli sme sa pozrieť v sídle firmy v Bratislave, nenašli sme tam ani len schránku, ani tabuľku s názvom firmy a o firme tam nikto nepočul. Táto firma má robiť základný výskum v oblasti vyžitia neurónových sietí na sledovanie spotreby energie pri železničných lokomotívach. Takýto výskum by bez problémov mohlo robiť viacero pracovísk na univerzitách alebo v Slovenskej akadémii vied. Tam musia výskumníci často bojovať, aby na nejaký projekt získali dvetisíc eur. Ale štát dá bez problémov 1,2 milióna eur súkromnej firme, o ktorej nikto nikdy nepočul.“

Ako druhý prípad Remišová uviedla spoločnosť NaviDate, ktorej Lubyová pridelila dotáciu 770-tisíc eur na projekt Pasívny optoelektronický vyhľadávací systém. Podľa Remišovej zistení firma sídli podobne ako ďalšie podporené spoločnosti v rodinnom dome majiteľa, ktorý je chirurgom. „Zdá sa, že podľa pani ministerky robia na Slovensku najlepší priemyselný výskum práve firmy v rodinných domoch,“ vyjadrila sa V. Remišová s tým, že firma vznikla minulý rok. V tomto prípade však podľa nej nie je ani tak dôležité, aká firma vznikla, ale aká zaniká.

Majiteľ firmy Dr. Schwartz spolu s hlavným odborníkom tohto projektu Vladimírom Čechom už niekoľko rokov sedia v orgánoch českej firmy OPROX. Táto firma v ČR v minulosti získala niekoľko dotácii od štátu, aj na veľmi podobný projekt, na aký jej majiteľom pridelila dotáciu ministerka Lubyová. Podľa Remišovej pred niekoľkými mesiacmi podali traja výskumní pracovníci návrh na konkurz spoločnosti, pretože im spoločnosť nevyplatila mzdy za niekoľko mesiacov. „Neviem, či takéto praktiky potrebujeme so štátnou podporou zavádzať aj u nás,“ pochybuje Remišová.

Cieľom projektu podporeného ministerstvom školstva je „navrhnúť prototyp pasívneho optoelektronického vyhľadávacieho systému, ktorý bude schopný monitorovať pohyblivé objekty”. Remišová však upozorňuje, že iná česká firma, ktorá v minulosti spolupracovala s firmou OPROX, však Optický lokalizační systém na sledovanie pohyblivých cieľov predstavila na konferencii už v roku 2015 a funkčný prototyp stále ponúka na svojej internetovej stránke (http://www.rcesystems.cz/cs/articles/opticky-lokalizacni-system/). „Úplne tak popiera najsilnejšiu stránku projektu podľa hodnotiteľa nášho ministerstva školstva, podľa ktorého projekt prinesie riešenia a služby, ktoré nie sú dostupné na trhu. Osobne som presvedčená, že ľudia za týmto projektom minú peniaze od štátu a z výroby a predaja takého systému nič nebude,“ tvrdí V. Remišová.

Zákon o stimuloch pre výskum a vývoj presadila Slovenská národná strana za prvej vlády Roberta Fica. Podľa Remišovej tak aj celý systém vyzerá. „Za desať rokov takto ministerstvo rozdelilo desiatky miliónov eur súkromným firmám, ale ja pri väčšine projektov nevidím, čo takto investované peniaze priniesli Slovensku,“ povedala a pokračovala. „Je tam projekt pre jedného z oligarchov spomínaného v súvislosti s SNS, ďalšie pre ľudí spájaných so Smerom. Celkový systém vyzerá ako veľmi netransparentný a rozdávajúci peniaze od buka do buka. Napríklad v minulej várke dostala takmer 1,1 milióna eur na výskum spoločnosť EEI, ktorá sa dnes súdi s Košicami kvôli parkovaciemu systému. Projekt minulý rok skončil, preto chcem vyzvať ministerstvo školstva, aby informovalo ľudí na Slovensku, čo krajine priniesol tento projekt,“ vyzvala ministerstvo Remišová.

Veronika Remišová dodala, že podpora výskumu a inovácií je kľúčom k ďalšiemu rozvoju Slovenska, lepšie plateným pracovným miestam a prosperite krajiny v budúcnosti. „Preto nedopustíme, aby sa financie určené na podporu výskumu, či už z eurofondov alebo zo štátneho rozpočtu, rozdeľovali pochybným spôsobom. Štát musí s peniazmi od ľudí narábať efektívne, nemôžeme sa zmieriť s tým, že každý väčší projekt je spojený s nejakým škandálom. Preto v súlade s ústavou začíname zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery ministerke školstva Martine Lubyovej,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program