Dankove nezmysly a snaha prekryť eurofondový megaškandál

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Veronika Remišová, Richard Vašečka a Eduard Heger považujú koaličnú krízu za snahu SNS zbaviť sa zodpovednosti za megaškandál s eurofondmi na ministerstve školstva a za boj o teplé miesta v štátnej správe, ako to potvrdil aj podpredseda strany Jaroslav Paška.

Veronika Remišová sa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyjadrila k požiadavkam, ktoré SNS žiada zapracovať do koaličnej zmluvy. Jednou z nich bolo, aby ministri nekomentovali prácu svojich kolegov. Sme radi, že Andrej Danko zatiaľ zakazuje vyjadrovať sa k práci vlády iba kolegom v koalícii. Vieme, že pán Danko by si želal, aby sa o jeho škandáloch ľudia nedozvedeli, ale môže si byť istý, že my budeme naďalej vláde pozerať na prsty,“ uviedla Remišová a upozornila, že ďalšia požiadavka, aby sa do vlády nedostávali návrhy, ktoré predtým neprerokovala koaličná rada je v rozpore s Ústavou SR.

Povinný trinásty a štrnásty podľa Remišovej môže zlikvidovať malé podniky a mnohých živnostníkov. „SNS hovorí o realizácii svojho programu, ale samozrejme nič podobné v ich volebnom programe nebolo. Návrh vznikol na odpútanie pozornosti mesiac potom, ako sa stal Andrej Danko terčom posmechu v kauze nezaslúženého povýšenia na kapitána a bozkávania výložiek. Naopak v programe strany bolo vyrovnané rozpočtové hospodárenie a následné znižovanie štátneho dlhu. Dnes pán Danko volá po veľkom zvyšovaní štátneho dlhu, zrejme preto, že môže rozhodovať, komu sa z požičaných peňazí ujde. Veľké zadlžovanie štátu vidíme aj ako veľké riziko tohto návrhu, keďže len na 13. a 14. plat úradníkov a štátnych zamestnancov by štát každý rok potreboval takmer 300 miliónov eur, čo je suma blízka cene ponúkanej za výstavbu diaľničného tunela medzi Žilinou a Martinom,“ tvrdí Remišová.

Založenie štátnych aerolínií je podľa nej iba ďalší nápad, ako obrať ľudí o peniaze. „Mali sme tu už viac podobných projektov, všetky skrachovali a nechali po sebe obrovské dlhy. Neveríme, že by to v prípade vzniku nových aeroliniek pod vedením SNS dopadlo inak,“ vyjadrila sa V. Remišová. Hnutie takisto odmieta aj finančné stimuly pre majiteľov kúpeľných hotelov, medzi ktorými sú aj rôzni oligarchovia, dokonca aj ľudia z takzvaných mafiánskych zoznamov. „Chceme, aby do kúpeľov častejšie chodili najmä chorí ľudia, ktorí to potrebujú. Nemusíme dotovať oligarchov. Stačí, ak štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa vyčlení na kúpeľné pobyty chorých ľudí viac prostriedkov,“ povedala poslankyňa.

Zvýšenie minimálnych tabuľkových platov na úroveň platnej minimálnej mzdy nie je podľa Remišovej žiadna novinka. „Na tento problém dôrazne upozorňujeme už dlho. Sme radi, že SNS prevzala našu agendu. Odpisovať sa síce nemá, ale hlavné je, že to pomôže ľuďom s nízkymi platmi,“ dodala Remišová.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Richard Vašečka upozornil, že Slovenská informačná služba o pochybnom čerpaní eurofondov na vedu a výskum informovala najvyšších ústavných činiteľov ešte minulý rok. „Táto vláda naozaj rieši problémy až potom, keď sa prevalia. A keď sa už prevalia, nerieši sa to, čo sa stalo, ale ako to ututlať.“ uviedol Vašečka s tým, že štandardné strany preukázali, o čo im v skutočnosti ide. „Keď príde kríza, začnú sa hádať o tom, komu sa ujde aký kus koláča a aby si na rôzne posty dosadili svojich ľudí. Ďakujeme pekne za takýto model, aký nám ukazuje SNS, my ho rozhodne napodobňovať nebudeme,“ povedal R. Vašečka, podľa ktorého SNS nezaslúžene používa slogan Hrdo, odborne a slušne. „Budeme naďalej sledovať vládu a strážiť naše spoločné financie, aby sa naozaj investovali v prospech Slovenska,“ dodal Richard Vašečka.

Poslanec OĽANO Eduard Heger označil koaličné problémy za pseudokrízu a upriamil pozornosť na samotné eurofondy, ktoré sa na úkor pseudokrízy absolútne neriešia. „Práve teraz by malo celé školstvo intenzívne pracovať a mal by byť zriadený krízový štáb, ktorý vyrieši krízu s eurofondmi,“ vyjadril sa Heger s tým, že OĽANO prinieslo riešenia, no vládu očividne trápia len vlastné hádky. „Dostali sme dar v podobe eurofondov. Európska komisia teraz čaká, že im pochybnosti okolo ich prerozdeľovania vysvetlíme. Čo im ponúkajú naši vládni politici? Len vzájomné hádky. Dokonca kľúčový človek, ktorý je priamo zodpovedný buchne dverami a odíde na dovolenku,“ povedal E. Heger. „Teraz, keď máme konečne na dosah peniaze na rozvoj kľúčových odvetví, zbehne sa hladná svorka, aby si ich rozobrala a aby obrovské peniaze išli do pochybných firiem s nula až dvomi zamestnancami, ktorí navyše v danej oblasti nikdy nepracovali,“ uzavrel poslanec OĽANO Eduard Heger ktorý na záver poďakoval občanom, ktorí sa zaujímajú o túto kauzu a nedajú sa oklamať divadlom vládnych politikov.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program