Dankove rekreačné poukazy ohrozujú školy

Od začiatku roka čelia školy vážnemu problému. Pre nové nariadenie z dielne vládnej SNS budú mať menej peňazí na vzdelávanie detí. Príspevok na rekreáciu sa dotkne vyše 200 škôl, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Do ich štíhlych rozpočtov vypáli ďalšiu dieru vo výške 275 eur ročne na osobuAk má škola napríklad 50 zamestnancov, bude musieť nájsť takmer 14-tisíc EUR,“ vyčíslil tieňový minister školstva hnutia OĽANO Miroslav Sopko.

Nápad Andreja Danka je populistický najmä preto, žštáškolám nijako nepomôže. Peniaze nie sú vyčlenené štátnom rozpočte, ale bremeno presunula vláda na riaditeľov škôl. Tí sa opäť musia vysporiadať s niečim, na čo vopred neboli pripravení a na čo nemajú peniaze. Vláda zabúda na to, žškoly nie sú firmy a už teraz majú problém vyjsť z nízkeho normatívu. Na rozdiel od vládnych politikov – my s riaditeľmi škôl komunikujeme. Napriek tomu, že ministerstvo školstva požaduje zvyšovanie úrovne materiálno-technického vybavenia, školy už teraz hovoria o tom, že na ďalšiu modernizáciu nebudú mať peniaze, pretože budú musieť šetriť na rekreáciu zamestnancov, zdôraznil obavy riaditeľov škôl Miroslav Sopko.

Opatrenie však nemá ani sociálny rozmer, pretože je diskriminačné. Učiteľov sa nedotkne plošne. Povinnosť prispieť svojim zamestnancom na rekreáciu majú iba väčšie organizácie nad 49 zamestnancov. Pre menšie školy je novinka dobrovoľná. Pedagógovia v menších školách sa tak žiadneho príspevku zrejme vôbec nedočkajú.

Školy sa aj bez takýchto povrchných nápadov musia vysporiadať s nákladmi, ktoré sú každý rok vyššie. Či už na GDPR, zdravotnú pracovnú službu, vybavenie školských knižníc, doplatok k platu asistentom, bezpečnostného technikaspolufinancovanie pri rôznych projektoch či na správu siete.  

“V hnutí OĽANO sa nemôžeme prizerať, ako sa vláda zbavuje zodpovednosti zaplatiť za svoje výmysly. Preto žiadame ministersku školstva aj ministra financií, aby na rekreačné poukazy vyčlenili peniaze z rezervy rozpočtu. Inak budú milióny eur chýbať na kvalitnejšie vzdelávanie našich detí,” uzavrel Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program