Demokratická opozícia vyzbierala podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze
Demokratická opozícia dnes do podateľne NR SR odovzdala 50 podpisov poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Majú sa na nej prerokovávať návrhy opozičných zákonov, ktoré včera poslanci vládnej koalície na návrh Roberta Fica vyradili z rokovania NR SR.
Zvolanie mimoriadnej schôdze avizovali poslanci demokratickej opozície už včera a 50 podpisov poslancov sa im podarilo zozbierať takmer okamžite. „To, čo sa včera stalo, je znakom toho, že niekedy mocný človek Robert Fico vie, že čas, kedy si užíval svoje postavenie na piedestáli sa kráti. A možno sa kráti aj jeho pobyt na slobode. Ako sa hovorí, zdochýnajúci kôň kope najviac,“ uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič s tým, že Ficovi sa rúca mafiánsky domček z karát, preto chce ešte ukázať, že má nad nami moc. „Je základným právom opozície predkladať návrhy zákonov a hovoriť o nich v parlamentne. To, čo urobili poslanci vládnej koalície je bezprecedentná hanba. Nikdy v histórii sa nestalo, že by sa takto cielene odsunuli iba návrhy opozície,“ pokračoval Matovič.
Predseda OĽANO vysvetlil, že keď aj nejaké odsuny zákonov v minulosti boli, jednalo sa o zákony opozície aj koalície. „Nikdy tu nebol takýto cielený útok voči opozícii. Aj moje návrhy sa x-krát posúvali, napríklad návrh na zníženie platov poslancov. Vtedy to bol však útok len voči mne, ako závadovej osobe z pohľadu koalície. Teraz je to však bezprecedentný útok voči celej opozícii,“ dodal Igor Matovič.
Predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger odmietol tvrdenia koalície, že by na poslaneckom grémiu bola všeobecná dohoda o tom, že návrhy zákonov v prvom čítaní budú odsunuté. „Neskôr sa Andrej Danko začal vyhovárať na nejaké gentlemanské dohody z predchádzajúcich volebných období. No pokiaľ viem, Andrej Danko v minulých volebných obdobiach nebol v parlamentne,“ vyjadril sa Heger a pokračoval: „77 poslancov parlamentu je vo funkcii prvé volebné obdobie. Prečo by mali byť viazaní nejakými starými paktami? O to viac, keď si ceníme ústavu a rešpektujeme základné práva poslancov.“
Podľa Hegera fakt, že mnohé opozičné zákony neprechádzajú neznamená, že nemajú vplyv na občanov, pretože mnoho z nich koalícia následne preberie a neskôr schváli.„Rokovací poriadok nám nezakazuje, aby sme na poslednú schôdzu nemohli predkladať návrhy zákonov. Odvolávať sa na to, že nebude ďalšia schôdza, alebo že potrebujeme viac času na prejednanie rozpočtu je úplne absurdné. Sme tri mesiace pred koncom volebného obdobia. My nemáme problém rokovať o dobrých riešeniach pre ľudí až do konca volebného obdobia. Za to sme predsa platení,“ uzavrel Eduard Heger.