Do Rady RTVS sa hlási 18 kandidátov, poslanci vyberú troch

Členovia parlamentného Výboru pre kultúru a médiá vo štvrtok popoludní otvorili obálky s menami kandidátov do Rady RTVS. Do kontrolného orgánu verejnoprávneho médiá sa hlási celkovo 18 kandidátov. Traja z nich po voľbe v parlamente nahradia členov Rady RTVS, ktorým sa končí funkčné obdobie.

,,Rada RTVS plní mimoriadne dôležitú úlohu z hľadiska kontroly verejnoprávneho médiá. Ak chceme, aby bolo fungovanie a vysielanie RTVS kvalitné, odvážne a politicky nezávislé, potom je nevyhnutné, aby kontrolný orgán fungoval na profesionálnej a odbornej úrovni,” hovorí predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO).

Členovia Rady RTVS dohliadajú na plnenie zákona o verejnoprávnom médiu, kontrolujú hospodárnosť vynakladania finančných prostriedkov v RTVS, ale skúmajú aj prípady, keď z pohľadu zamestnancov a redaktorov dochádza k zásahom do ich práce. Výbor pre kultúru a médiá už viackrát upozornil Radu RTVS, aby si svoju kontrolnú úlohu plnila dôraznejšie. ,,V priebehu minulého roka sme napríklad otvorili otázku financovania niektorých programov, konflikty záujmov členov manažmentu RTVS, ale aj diania v spravodajstve a investigatíve. Rada RTVS napriek vážnym podozreniam konala zväčša v prospech vedenia médiá. Máme preto pochybnosti o tom, či si Rada voči vedeniu RTVS skutočne plní kontrolnú úlohu. Do Rady RTVS preto chceme zvoliť čo najlepších kandidátov,” zdôraznil Čekovský.

Viacerí uchádzači neposlali všetky potrebné dokumenty, mediálny výbor ich preto na najbližšom rokovaní vyzve, aby ich čím skôr doplnili. Okrem toho si členovia výboru dôsledne skontrolujú, či uchádzači spĺňajú všetky zákonné požiadavky.

Poslanci budú voliť dvoch odborníkov na rozhlasové vysielanie a jedného za oblasť práva už na najbližšej schôdzi. ,,Zatiaľ čo minulé vlády vyberali členov rady v tajnej voľbe, my budeme pokračovať v nastavenom trende transparentnosti a členov vyberieme vo verejnej voľbe,” uzavrel Kristián Čekovský.

Zoznam kandidátov:

Martin Kramára, Adriana Petrová, Martina Gajdošová, Martin Daňko, Helena Dobosová, Tamara Valková, Ľubica Hamárová, Silvester Lavrík, Dominik Okenica, Ján Balaščák, Peter Abrahám, Jozef ŠevecTomáš Caban, Agáta Staneková, Milan Antol, Ján Uličiansky, Ľubomír Guman

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program