Dotácie šité na mieru ministerským úradníkom?

Poslanci OĽaNO-NOVA Veronika Remišová a Gábor Grendel upozornili na nezmyslený zámer ministerstva pôdohospodárstva dotovať výstavbu nízkoenergetických certifikovaných drevených rodinných domov. Upozorňujú najmä na možný stranícky klientelizmus Slovenskej národnej strany, ktorá ovláda agrorezort.

Veronika Remišová poukázala na firmu vedúceho služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva, ktorým sa stal hneď po voľbách Ing. Jaroslav Regec. Je spoluvlastníkom spoločnosti R.J.R., s.r.o., ktorá sa zaoberá práve stavbou drevených domov. Do 19.04.2016 bol aj konateľom v spoločnosti. Spoločnosť R.J.R dostala od Ministerstva hospodárstva z eurofondov z operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast dotáciu vo výške 398 398,00 eur na zavedenie na nákup moderných strojov a rozšírenie výroby. V súčasnosti sa firma vedúceho služobného úradu chce uchádzať o ďalšiu podporu z eurofondov v hodnote viac ako 170 000 eur na nákup technológie výroby.

Ďalším politikom SNS, ktorý môže z takejto podpory profitovať, je bývalý minister obrany Ján Sitek, ktorý aj v posledných parlamentných voľbách kandidoval za SNS. Ten je majiteľom spoločnosti DREVODOM ORAVA s.r.o., ktorý sa zaoberá takisto výstavbou drevených domov a v minulosti tiež dostal dotáciu z eurofondov.

Navyše podľa Remišovej nemajú dotácie na drevodomy ani zmysel či opodstatnenie, keďže na Slovensku majú spracovatelia ihličnatého dreva, ktoré sa používa aj v stavebníctve a na drevodomy, dlhodobo nedostatok dreva, čiže presne opačný problém. “V médiách bolo popísaných viacero prípadov, keď štátne lesy uprednostňovali priekupníkov, ktorí slovenské drevo vyvážajú za hranice a domácim spracovateľom potom chýba. Naopak málo spracúvame a tým pádom veľa vyvážame listnaté drevo, ktoré sa používa najmä v nábytkárstve.”

Poslankyňa Remišová vyzýva ministerku Gabrielu Matečnú, aby túto podporu prehodnotila a zámer zrušila. “Štát predsa nemôže vypisovať dotačné programy podľa toho, v akom odvetví podnikajú vysokí štátni úradníci a stranícki nominanti. Takáto diskriminačná podpora malých skupín len zbytočne vytvára nespravodlivosť a poškodzuje malých a stredných podnikateľov, ktorí síce drevo spracúvajú, ale nestavajú certifikované drevodomy.” hovorí Remišová.

Ministerka sa vo svojom zámere na podporu certifikovaných drevodomov odvoláva na nedávnu podporu elektromobilov. Poslanec Gábor Grendel hovorí, že príklad, ktorý použilo v zámere Ministerstvo pôdohospodárstva je príznačný. “Je to rovnako nezmyselná podpora, ako podpora certifikovaných drevodomov. Komu dotácie elektromobilov vlastne pomohli? Napríklad majiteľovi elektromobilu značky Audi za 80 tisíc eur, alebo značky Volvo za viac ako 90 tisíc eur. Všetky podporené autá sú cenovo od 20 tisíc eur vyššie a práve týmto majiteľom drahých a luxusných elektromobilov štát prispel maximálnou dotáciou 5 tisíc eur. Veríme, že ministerka Matečná svoj zámer zruší, a upozorňujeme, že budeme prísne sledovať, kde tie peniaze skončia. “

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program