Eskalácia napätia v rusko-ukrajinskom pohraničí musí skončiť

Výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR sa dnes na svojom mimoriadnom rokovaní zaoberal zhoršením bezpečnostnej situácie v ukrajinsko-ruskom pohraničí, možnými scenármi ďalšieho vývoja a pozíciou Slovenska v tejto otázke. Na pozvanie predsedu výboru Juraja Krúpu prišli prítomných poslancov informovať minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

„Rokovanie výboru bolo načasované správne, keďže napätie neustále narastá a môže mať presah aj na širšie okolie Ukrajiny. Spomeňme si na plynovú krízu v roku 2009 či hybridnú vojnu, ktorá sa rozpútala voči krajinám západného spoločenstva po anexii Krymu a udalostiach na Donbase“, pripomenul Krúpa a ocenil oboch ministrov za rozsiahle informovanie členov výboru.

Minister obrany Jaroslav Naď poskytol poslancom komplexnú utajovanú správu Vojenského spravodajstva o vývoji napätých vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom. „Bezpečnostnú situáciu na Ukrajine do veľkej miery reflektujú aj obranné plány Slovenskej republiky. Tú situáciu sledujeme veľmi pozorne a vnímame ju so znepokojením. Faktom je, že evidujeme v posledných týždňoch výrazné presuny ruských vojakov a techniky na hranicu s Ukrajinou a na Krym. Samozrejme, že to vyvoláva napätie a naším záujmom je jeho deeskalácia“, zdôraznil Naď.

V tejto súvislosti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok vyhlásil, že presuny vojenských jednotiek po území vlastného štátu sú normálnou súčasťou výkonu suverenity daného štátu. „Ale k takémuto pohybu vojsk musí dochádzať transparentným spôsobom a v súlade s medzinárodnými štandardmi,” vysvetlil.

Minister Naď vyvrátil aj hoaxy o masívnom presune vojenskej techniky NATO cez naše územie smerom na Ukrajinu. “Je to čistá lož. Počet presunov vojenskej techniky naopak prudko poklesol aj oproti obdobiu vlády Petra Pellegriniho”, zdôraznil Naď a príslušné dáta na tlačovej besede vizualizoval.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program