Eurofondový škandál pokračuje: Lubyová sa vyhovára a hádže vinu na univerzity, výskumníkov či svojho predchodcu

Ministerstvo školstva potvrdilo, že Slovensko príde o 100 miliónov eur. Namiesto pravdivého informovania sa však ministerka Lubyová pri problémoch s eurofondmi vyhovára na univerzity, výskumné inštitúcie či predchádzajúceho ministra za stranu Smer Juraja Draxlera.

Na pokračovanie historicky najväčšieho škandálu s eurofondmi včera upozornila predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová. „Pani ministerka sa vyhovára, že za zlé výsledky nemôže a že na vine sú prijímatelia, teda vysoké školy, vedci a podniky. Ja ale odmietam názor, že ľudia pracujúci vo výskume sú neschopní. Tak to predsa vôbec nie je,“ uviedla V. Remišová.

„Prvým problémom je, že vo svojej časti programu doteraz ministerstvo podpísalo iba pár zmlúv, a teda peniaze nemá kto využiť,“ povedala Remišová a pokračovala: „Druhý problém je, že väčšinu z doteraz rozdelených peňazí dalo ministerstvo samo sebe, keď projekty za 85 miliónov eur pridelilo svojej podriadenej organizácii CVTI. Keď sa teda pani ministerka sťažuje na prijímateľov, sťažuje sa vlastne sama na seba.“

Remišová zároveň upozornila, že podľa indikatívneho programu národných projektov dá ministerstvo školstva viac ako 308 miliónov samo sebe alebo iným ministerstvám, napr. ministerstvu vnútra, pôdohospodárstva či životného prostredia. Podľa poslankyne sa tiež Lubyová namiesto pravdivého informovania občanov Slovenska, podobne ako jej predchodca Plavčan, pri problémoch s eurofondmi vyhovára na druhých, konkrétne na predchádzajúceho ministra za stranu Smer Juraja Draxlera. „Ja sa ho naozaj nemám prečo zastávať a ani nebudem hovoriť, tak, ako to včera urobilo ministerstvo vo svojom vyhlásení, kto ako svojej práci rozumie. Pravda je však taká, že minister Draxler za zlé čerpanie nemôže byť zodpovedný. V roku 2015 žiadne čerpanie nebolo, prvé výzvy boli vyhlásené v januári 2016,“ povedala Remišová s tým, že po voľbách ich však minister Plavčan, nominant Andreja Danka, všetky zrušil a vyhlásil svoje vlastné výzvy, ktoré skončili eurofondovým škandálom minulý rok.

„SNS je na ministerstve dva a pol roka, čo je dosť dlhý čas na to, aby zmysluplným spôsobom dokázali minúť 100 miliónov eur. Nedokázali to a o týchto 100 miliónov eur teraz Slovensko príde,“ tvrdí Remišová s vysvetlením, že podľa pravidiel čerpania eurofondov musíme do konca každého roka využiť určitú sumu peňazí. „Keď to nie sme schopní urobiť, o peniaze prídeme. O tomto pravidle a o presnej sume, ktorú máme minúť do konca tohto roku, vedia na ministerstve roky. Máme minúť 238 miliónov, minieme okolo 138 a teda 100 miliónov prepadne,“ vysvetlila.

Ako ďalej uviedla Remišová, za päť rokov dokázalo ministerstvo školstva podpísať zmluvy za 73 miliónov eur. Teraz ministerstvu ostávajú dva roky na to, aby uzavrelo zmluvy za približne 860 miliónov eur. „Viete si predstaviť, ako to bude vyzerať, najmä ak to budú chcieť stihnúť do volieb, teda do roka. Pani ministerka hovorí, že sú na tom lepšie, že už majú podpísanú tretinu operačného programu. Podľa čísel však na prvý pohľad vidno, že tu máme veľkú sumu peňazí a veľký problém,“ vyjadrila sa poslankyňa.

„Našim cieľom určite nie je vyvolávať strach, ako tvrdí ministerstvo školstva. Musíme však upozorniť na problémy a na stovky miliónov eur, o ktoré Slovensko prichádza kvôli SNS. Pani ministerka by sa mala prestať detinsky vyhovárať a mala by začať robiť. Všetkým nám predsa ide o to, aby mali slovenskí výskumníci čo najlepšie podmienky na prácu a aby sme eurofondy využili čo najlepšie,“ povedala Veronika Remišová a dodala: „Kvalitná veda znamená kvalitnejšie pracovné miesta. Dobré pracovné miesta znamenajú lepšie platy a vyššiu životnú úroveň. Eurofondy tu nebudú donekonečna a nemôžeme predsa dopustiť, aby sa obrovské zdroje, ktoré majú Slovensku pomôcť, takto strácali.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program