Fabriky plné Srbov, osady plné nezamestnaných Rómov. Zamestnali sme 182 Rómov z osád bez akejkoľvek štátnej pomoci

Štát zlyháva v zamestnávaní ľudí z chudobných regiónov, z osád. Situácia v rómskych osadách sa dlhú dobu nezmenila.

„Kým v roku 2016 sme zamestnali na Slovensku 1 238 Srbov, o rok neskôr, v roku 2017, je ich 10-násobne viac, 12 183. Cudzinci berú Slovákom prácu,“ uviedol predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič a pokračoval: „Približne pred pol rokom začali Fico a Kaliňák kampaň za zamestnávanie Srbov, dnes vidíme dôsledky – 10 násobne viac zamestnaných Srbov. Je na počudovanie, že dovážame ľudí zo Srbska a prstom ukazujeme na rómske osady, kde sú podľa Fica a Kaliňáka nezamestnateľní Rómovia, a tak im platíme často doživotne sociálne dávky. Je to zodpovednosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý mal desať rokov šancu tieto problémy zmeniť. Dnes si bez hanby urobí tlačovú konferenciu v osade a ukazuje na Rómov prstom.“

Na Slovensku je aktuálne zamestnaných 49 287 cudzincov, podľa odhadov približne rovnaký počet Rómov je bez zamestnania. „Do politiky som išiel, aby som zabránil zneužívaniu rómskej témy politikom, ktorý vyťahujú rómsku tému, len keď chcú prekryť svoje kauzy,“ skonštatoval člen tieňovej vlády pre rómsku reformu Peter Pollák. Post splnomocnenca som prijal, lebo som uveril Kaliňákovi, že rómsky problém bude riešiť. Uveril som mu, sklamal som sa. Chodil som pomaly na kolenách do Bruselu, aby som tam vybavil na riešenie rómskej témy 380 miliónov EUR, pretože Európska únia nám nedôverovala – nemala so Slovenskom a s čerpaní európskych peňazí dobré skúsenosti,“ vyjadril sa Pollák s tým, že úrady práce aktuálne evidujú 161 915 nezamestnaných.

„Už som nedokázal počúvať, ako Fico a Kaliňák hovoria o tom, že musíme zamestnávať len cudzincov, pretože automobilový priemysel na Slovensku nemá zamestnancov. Nedokázal som počúvať, že ľudia už nie sú ochotní pracovať ani za 1 300 EUR, ako hovoril Fico na svojom sneme. Povedal som si, stačilo. Do politiky som prišiel ukázať, že potenciál, ktorí Rómovia majú sa dá využiť v prospech Slovenska. Nemusíme na nich len ukazovať prstom. Začali sme aktívne komunikovať so zamestnávateľmi zo západného Slovenska, prevažne v oblasti automobilového priemyslu. Založili sme spoločnosť a za pol roka sme našli pracovné miesto 182 ľuďom z osád a to bez akejkoľvek štátnej pomoci. Je načase, aby politici prestali zneužívať rómsku kartu a prišli s reálnymi výsledkami,“ doplnil Peter Pollák.

Podľa Igora Matoviča vláda rozdala pred dvomi dňami niekoľkým firmám 10 miliónov EUR, aby zamestnali tisíc ľudí. „Peter Pollák našiel prácu pre 182 vraj nezamestnateľných ľudí a stálo to 0 Eur, nepotreboval na to finančnú pomoc od štátu. Aktuálne zarábajú v hrubom od 700 do 900 EUR, síce to nie je priemerný plat, na druhej strane nepoberajú sociálne dávky. Navyše touto iniciatívou urobil v osadách veľmi dôležitý krok – priniesol aj do osád pozitívne vzory, kedy ľudia vidia, že budúcnosť nemusí byť len o sociálnych dávkach. Očakával som, že s takýmto osobným príkladom príde ten, kto je za rómsku tému už 10 rokov reálne zodpovedný – minister vnútra Robert Kaliňák,“ dodal predseda OĽANO Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program