Fico derie z kože chudobných ľudí namiesto toho, aby dal po krížoch zlodejom

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva prezidenta SR Andreja Kisku, aby nepodpísal a vrátil do parlamentu nesystémový a antisociálny zákon o doplnkových ordinačných hodinách, ktorý včera schválili koaliční poslanci.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zákon, ktorý včera schválili koaliční poslanci, mení charakter zdravotníctva na Slovensku. „Podľa tohto zákona sa budú ľudia kastovať na dve skupiny – na tých, ktorí si budú môcť dovoliť zaplatiť svojho lekára a na tých, ktorí si to nebudú môcť dovoliť. Hrozí to najmä u všeobecných lekárov, ktorí sa už vyjadrili k tomuto problému cez svojho prezidenta, že doplnkové ordinačné hodiny budú využívať naplno. Tým pádom je isté, že tridsať percent pacientov si bude platiť nad rámec svojho zdravotného poistenia vyšetrenia u svojho lekára. Máme vážne podozrenie, že ide o protiústavný zákon, pretože ústava garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Preto žiadame Prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal tento zákon,“ povedal Krajčí, podľa ktorého má tento antisystémový zákon vplyv aj na regionálne rozdiely. „Lekári z chudobných regiónov sa budú sťahovať do bohatších regiónov, v ktorých sa im bude pri tomto systéme oveľa lepšie dariť a tým pádom sa ešte viac prehĺbia regionálne rozdiely,“ upozornil Krajčí.

Poslankyňa OĽANO a členka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová zdôrazňuje, že ide o protirodinné opatrenie. „Neviem, či si to pán premiér uvedomuje, ale tridsať eur predstavuje víkendový nákup štvorčlennej rodiny. Rodiny s deťmi si nebudú môcť dovoliť takéto vyšetrenia. Mnohé z nich prežívajú z ruky do úst a tento systém ich opäť núti k tomu, aby si utiahli opasky a robí z nich občanov druhej kategórie. Som sklamaná z takejto vlády a z poslancov, ktorí dokážu ísť proti rodinám najviac ohrozeným chudobou,“ dodala Anna Verešová.

Líder OĽANO Igor Matovič uviedol, že týmto antisociálnym zákonom Robert Fico definitívne zradil svojich voličov, ale aj ostatných ľudí na Slovensku. „Zrejme mnohí po výprasku koaličných strán vo voľbách do VÚC čakali, že Robert Fico dá po krížoch svojim kamarátom, ktorí dlhodobo rozkrádajú zdravotníctvo. Namiesto toho sa rozhodol zodrať z kože chudobných ľudí. Neostáva nám nič iné, iba vyzvať prezidenta Andreja Kisku, aby dal po krížoch Robertovi Ficovi a aby sa zastal a zachránil voličov Roberta Fica, ktorý ich zradil. Preto dnes podáme list do podateľne pánovi prezidentovi a požiadame ho, aby vrátil tento zákon späť do parlamentu,“ povedal Matovič a dodal: „Dúfam, že počas vianočných sviatkov si údajne sociálne zmýšľajúci premiér Robert Fico uvedomí, že týmto zákonom ide priamo proti ľuďom. Jednoducho to nie je fér. Tak, ako je zadefinované v ústave, zdravotníctvo má byť pre všetkých bezplatné. Keď, tak by mali platiť rovnaké podmienky pre všetkých. Nemôže platiť to, že bohatí budú mať lepšie podmienky a chudobných necháme zodrať z kože, a donútime ich k tomu, aby si museli požičiavať ešte aj na lekára,“ dodal Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program