Fico si chce zabezpečiť beztrestnosť, preto tlačí na Kisku
Prezident Andrej Kiska by mal vymenovať ústavných sudcov až potom, ako na to Národná rada v súlade s Ústavou SR vytvorí dostatočné podmienky. Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).
Tieňový minister spravodlivosti Milan Vetrák vidí riešenie problému v novele Ústavy SR. „Novelou by sa zabezpečila voľba sudcov Ústavného súdu kvalifikovanou, to znamená aspoň trojpätinovou väčšinou poslancov parlamentu. Takéto riešenie odporúča aj Benátska komisia a je to tak aj v drvivej väčšine členských krajín Európskej únie,“ povedal Vetrák. „Prezident stojí pred rozhodnutím, ktoré môže zmeniť charakter štátu. Nebudeme ho vyzývať k tomu, aby vymenoval alebo nevymenoval ústavných sudcov. Riešením by bolo počkať s vymenovaním sudcov až dovtedy, kým parlament nevytvorí také podmienky, aby boli vymenovaní nestranní a nezávislí sudcovia,“ dodal Vetrák, podľa ktorého neexistuje mechanizmus, ktorý by prinútil prezidenta vymenovať ústavných sudcov ihneď.
Podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča na prezidenta v súvislosti s vymenovaním ústavných sudcov najviac tlačí Robert Fico s Robertom Kaliňákom. „Nátlak na prezidenta robia dvaja Robertovia, ktorí sú zodpovední za rozkradnutie milárd eur zo štátneho rozpočtu a eurofondov. Robia to preto, lebo potrebujú mať zadné vrátka, keď im na dvere zaklope spravodlivosť. Ak sa Ficovi a Kaliňákovi podarí ovládnuť Ústavný súd, Fico a jeho ľudia si zabezpečia bezstrestnosť až do roku 2031,“ povedal Matovič s tým, že by bol rád, keby to prezident Kiska neumožnil. „Je to veľmi dôležité, lebo keď prezident ustúpi tlaku zo strany Fica s Kaliňákom a vymenuje ústavných sudcov, aj keď získame moc a budeme chcieť vyvodiť zodpovednosť, Robkovia budú mať zabezpečenú beztrestnosť,“ dodal Igor Matovič.
Poslanec za OĽANO Ján Budaj sa obrátil na ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. „Pani ministerka vie, že Benátska komisia v liste upozornila, že v súčastnosti na Slovensku schvaľuje sudcov ÚS len nadpolovičná väčšina poslancov NR SR. Vždy je to len koaličná väčšina a teda kompletný Ústavný súd je prakticky vo farbách koalície. Práve tomu bráni prezident Kiska,“ uviedol Budaj. „Ministerka Žitňanská mala pripraviť zákon, ktorý by upravoval voľbu ústavných sudcov tak, aby na schválenie ústavných sudcov v parlamente bola potrebná trojpätinová alebo dvojtretinová väčšina poslancov, rovnako ako je to vo väčšine krajín EU,“ povedal J. Budaj s upozornením, že je potrebné vypočuť hlas Benátskej komisie a najmä hlas rozumu. „Ministerka Žitňanská je v tomto zmysle zatiaľ pasívna. Nech sa prezident rozhodne tak alebo onak, táto kríza už vytvorila veľa napätia a neprináša stabilitu alebo dobré demokratické riešenie. Ak sa prezident rozhodne menovať za ústavných sudcov straníkov, Ústavný súd bude postraníčtený, ak sa rozhodne nevymenovať, bude to krok do neznáma,“dodal Ján Budaj.