Generálny riaditeľ ŽSR zlyhal. Minister musí okamžite konať

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva ministra dopravy Árpáda Érséka, aby odvolal generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Juraja Tkáča. Dôvodom je jeho alibistický postoj a neakceptovanie auditu útvaru hodnoty za peniaze, vďaka ktorému môže ŽSR ušetriť až 150 miliónov eur.

„Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Juraj Tkáč sa nespráva ako rozumný hospodár a manažér. Systém železníc nefunguje, vlaky horia a meškajú, cestujúci sú čoraz viacfrustrovaní zo situácie, ktorá na slovenských železniciach panuje,“uviedol tieňový minister dopravy za OĽANO Ján Marosz. „Namiesto toho aby sa generálny manažér ŽSR pán Juraj Tkáč riadil odporúčaniami útvaru hodnoty za peniaze a pripravil plán, ako ŽSR ušetrí potrebné peniaze, snaží sa analytické odporúčania zmiesť zo stola,“ pokračoval Marosz.

V júni ŽSR deklarovala, že návrhmi a odporúčaniami útvaru hodnoty za peniaze sa bude vážne zaoberať, resp. ich implementovať do praxe. Koncom septembra však generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč listom požiadal štátnu tajomníčku ministerstva dopravy, aby bola úplne vypustená všetka textácia, ktorá sa dotýka auditu útvaru hodnoty za peniaze. „Pán Tkáč v liste uviedol alibistické dôvody a de facto spochybnil tento audit. Občania si teda zo svojich daní platia analytikov ministerstva financií, ktorí robia naozaj dobrú robotu. Generálny riaditeľ ŽSR to však chce zmiesť zo stola, vyzýva štátnu tajomníčku, aby to dala bokom a aby sa tým vláda nezaoberala,“vyjadril sa Marosz. „Ľudia nie sú spokojní s tým, ako železnice fungujú. A manažér infraštruktúry namiesto toho aby konal v súlade s odporúčaniami odborníkov z Hodnoty za peniaze chcel ich plán “zhodiť zo stola. Na základe toho vyzývame ministra dopravy Árpáda Érséka, aby odvolal Juraja Tkáča z postu generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky,“ dodal Ján Marosz.

Podľa tieňového ministra financií a hospodárstva za OĽANO Eduarda Hegera sa ŽSR snaží deklarovať, že robí úspory, kde sa dá, ale robí to na úplne nesprávnych miestach. „Útvar hodnoty za peniaze pomáha ministerstvám identifikovať miesta, kde môžu nájsť voľné peniaze, keď robia niečo neefektívne alebo predražene. Útvar hodnoty za peniaze predstavil analýzu, kde môže ŽSR ušetriť a investovať do rozvoja infraštruktúry. Zostavili aj zoznam 11 konkrétnych opatrení a čakalo sa na implementačný plán. Pýtame sa ministra dopravy pána Érseka, kde je tento plán a prečo stále nie je zverejnený,“pýta sa Heger s tým, že už nie je dôvod na to, aby sa na tento plán čakalo dlhšie. „Nie je to zodpovedné voči občanom a voči spravovaniu verejných zdrojov. ŽSR sa sťažujú, že majú málo peňazí, no neriadia sa dokumentom, ktorý im má ušetriť enormné peniaze. Zaujíma nás, prečo ministerstvo nekoná a považujeme to za veľké zlyhanie. My budeme vždy stáť na strane občanov a trvať na tom, aby bolo každé euro rozumne investované,“uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program