Hnutie OĽANO-NOVA nepodporí uvoľnenie dlhovej brzdy

“Robert Fico začal cez víkend znovu hovoriť o tom, že by rád uvoľnil dlhovú brzdu, aby vláda mohla zadlžovať krajinu ešte viac ako doteraz. No to by vláda musela najskôr vedieť peniaze na diaľnice využívať efektívne, pretože ináč je to len sypanie peňazí do jednej veľkej čiernej diery.

Vláda nie je schopná dostavať diaľnicu D1, Robert Fico sľuboval dokončenie do roku 2010, potom do roku 2013, do roku 2016, minulý rok sa termín v programovom vyhlásení vlády posunul na rok 2020 a teraz sa dokonca začína hovoriť o dokončení v roku 2026. Úseky diaľnice po povrchu sa u nás stavajú drahšie ako tunel v Nemecku.

Ďalším príkladom babráctva vlády je diaľničný privádzač pri Žiline, ktorý vláda zabudla obstarať a diaľnica D1 bude končiť budúci rok v poli. Vláda ani nevie povedať dokedy, či rok, alebo dva. O výraznom meškaní sa hovorí aj v prípade tunela Višňové. Problémy sú aj pri obchvate Bratislavy. Vláda podpísala zmluvy so súkromným staviteľom diaľnice, hoci nemala odkúpené pozemky. Všetky pozemky stále nemá, chýbajú povolenia a štátu hrozí buď obrovská pokuta, alebo obrovské predraženie. Nakoniec vláda musela v skrátenom legislatívnom konaní prijať zákon o vyvlastňovaní pôdy. Je možné, že Ústavný súd tento zákon vyhlási za protiústavný a vláda zaplatí aj pokutu staviteľovi, aj milióny špekulantom s pôdou.

Posledné roky vláda vyberá od ľudí a firiem výrazne viac peňazí na daniach ako v minulosti. Keby sa v štáte rozumne hospodárilo a nekradlo, mohla by výstavba a rekonštrukcia ciest a výstavba diaľnic pokračovať rýchlym tempom. Vďaka zákonu o dlhovej brzde investori viac dôverujú Slovensku a štát platí menšie úroky zo svojich pôžičiek, čo nám každý rok ušetrí desiatky miliónov eur. Dávať možnosť, aby si táto babrácka vláda napožičiavala ďalšie peniaze, ktoré my všetci, naše deti a vnúčatá budú musieť splácať, je naozaj sypaním peňazí do čiernej diery.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program