J. Viskupič: Ľudia majú právo vedieť, prečo skolaboval systém za 70 miliónov

Koaliční poslanci odignorovali mimoriadny hospodársky výbor, ktorý zvolali opoziční poslanci pre nefunkčnosť systému slovensko.sk za viac ako 70 miliónov eur.

Na zvolanie série mimoriadnych výborov upozornil pred dvoma týždňami poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jozef Viskupič. „Zvolali sme výbory, ktoré sa zaoberajú investíciami a informatizáciou a gestorovali zákon o eGovernmente, a to konkrétne finančný výbor, hospodársky výbor a výbor pre regionálny rozvoj,“ uviedol Viskupič a pokračoval: „Je nehorázne, že poslanci vládnej koalície nepovažujú haváriu systému, ktorý stál našich občanov viac ako 70 miliónov eur, za dôležitú a výbor ani neotvorili,“ povedal J. Viskupič na margo neodhlasovania zasadania výboru.

„Bodom mimoriadneho hospodárskeho výboru malo byť zodpovedanie otázok, prečo systém padol a ľuďom spôsobuje viac starostí, ako osohu. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini však neprišiel,“ povedal J. Viskupič, podľa ktorého by situáciu mohlo pomôcť objasniť zvolanie poslaneckého prieskumu v agentúre NASES. „Ľudia majú právo vedieť, prečo taký drahý systém padol,“ vyjadril sa poslanec.

Podľa Viskupiča NASES pochybila, čoho dôsledkom je aj nedávna výmena šéfa tejto štátnej organizácie. „Dôkazom toho, že štátna organizácia zlyhala, sú aj personálne zmeny v NASES. Uvidíme, či Peter Pellegrini odvolá povinnosť podikateľom komunikovať elektronicky, kým nebude systém slovensko.sk fungovať na 100 percet a prebehnú záťažové testy,“ dodal Jozef Viskupič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program