J. Viskupič: Pár dní pred voľbami sa upratuje a niekto si plní vrecká zo štátnych zdrojov

Poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a kandidát na župana v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) Jozef Viskupič upozornil na nehorázne odmeny, ktoré si pred týždňom nechali schváliť členovia predstavenstva Letiska Piešťany.

Jozef Viskupič uviedol, že štát musel letisku na tento rok poslať 180-tisíc eur, mesto Piešťany letisku zase predĺžilo splatnosť dane a TTSK pred časom poslal letisku 400-tisíc eur ako pôžičku, dokonca mimo informovania valného zhromaždenia. „Tieto finančné prostriedky však boli určené na to, aby  vedenie riešilo nevyplatené faktúry, dlhy voči samospráve či zamestnancom, a mali tiež slúžiť na inováciu a rozvoj letiska,“upozornil Viskupič a pokračoval: „Vidíme presný opak. Peniaze majú skončiť vo vreckách členov súčasného a bývalého predstavenstva pána Štaffu a pána Vargu.“

Ako uvádza Viskupič, Juraj Štaffa a František Varga mali letisko spravovať tak, aby bolo v zisku, no priviedli ho k likvidácii. „Teraz si títo páni majú vyplatiť odmeny, podľa kvalifikovaného výpočtu, až 140-tisíc eur. Do vlastného vrecka sa tak veľmi čudným mechanizmom dostávajú verejné zdroje a nabaľujú sa tí, ktorí si odmenu zaslúžia najmenej. Je to nehorázne, zaváňa to podvodom a trestným činom uprednostňovania veriteľa,“ povedal Viskupič.

Viskupič ďalej uviedol, že občania majú možnosť vidieť najvypuklejší príklad toho, ako sa pred voľbami upratuje. „Pár dní, dokonca pár hodín pred voľbami si niekto plní vlastné vrecká z verejných zdrojov,“ vyjadril sa poslanec a upozornil, že tento proces je možné zvrátiť najneskôr dnes. „V zápisnici sa totiž uvádza, aby boli uznané a vyplatené odmeny týmto ľuďom z predstavenstva do 13.10.2017,“ povedal s tým, že k materiálom sa dostal iba dnes, preto reakcia musela byť rýchla.

„Vyzývame NKÚ, aby okamžite zasiahol, skontroloval a zachránil verejné prostriedky, ktoré by mali smerovať na vyplatenie veriteľov, zamestnancov, do investícií a rozvoja, nie do súkromných vreciek predstavenstva, ktoré priviedlo letisko k likvidácii,“ vyjadril sa Viskupič, ktorý zároveň vyzval aj trnavskú župu, aby jej predstavitelia prestali takýmto spôsobom nakladať s verejnými zdrojmi a aby sa pár týždňov pred voľbami zdržali podobných krokov.

„Ako občan mesta Piešťany a občan trnavskej župy apelujem na to, aby Piešťanské letisko bolo zachránené, aby nešlo do likvidácie a aby predstavenstvo trnavskej župy zabránilo vyplateniu verejných prostriedkov do súkromných vreciek,“ vyjadril sa poslanec OĽANO Alan Suchánek, podľa ktorého pri takomto spôsobe spravovania letisko v Piešťanoch veľmi rýchlo zanikne.

K situácii sa vyjadril aj poslanec OĽANO Eduard Heger, ktorý poukázal na jasné pochybenia, ktoré vznikli. „Chybou je už samotný fakt, že neboli uprednostnení tí, ktorým právom pri uspokojovaní pohľadávok patrí prvé miesto. Vidíme tu ďalší príklad toho, ako sa zle hospodári s našimi verejnými zdrojmi,“ povedal Heger, podľa ktorého by títo ľudia v predstavenstve už dávno nemali byť. „Sú zodpovední za žalostný stav, v akom sa letisko nachádza a v žiadnom prípade nemajú nárok na odmenu,“ vyjadril sa Heger a upozornil, že ako člen hospodárskeho výboru chce vyzvať aj ministra dopravy, aby zabránil takémuto plytvaniu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program