Jaroslav Naď: V obrane potrebujeme viac efektivity, transparentnosti a systémovosti

Novým tieňovým ministrom obrany za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) sa stal Jaroslav Naď.

Hnutie OĽANO považuje bezpečnosť štátu za hlavnú prioritu, preto posilňuje svoj odborný tím o skúseného človeka v oblasti obrany. Jaroslav Naď sa obrane a medzinárodnej bezpečnosti venuje takmer 20 rokov, v minulosti pôsobil ako expert na Ministerstve obrany, tiež ako diplomat Slovenskej republiky pri NATO a EÚ, ale aj ako analytik. „Našim cieľom je do politiky doviesť čestných a schopných ľudí s dobrými riešeniami pre Slovensko. Jaroslav Naď do hĺbky pozná problémy v slovenskej armáde, má skúsenosti v riadiacich pozíciách a má pripravené konkrétne riešenia, ktoré by upadajúci stav slovenskej armády dokázali zastaviť,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová. „Bezpečnostná politika, a týka sa to aj rezortu vnútra, bude v budúcej vláde pre nás prioritou. Aby sme odstránili korupciu a vedeli reagovať na bezpečnostné hrozby potrebujeme silnú alternatívu a nie diletantov a rôznych špekulantov,“ dodala Remišová.

Ako uviedol nový tieňový minister obrany Jaroslav Naď, rezort obrany masívne stráca nielen dôveru občanov, ale dokonca aj mnohých vojakov. „Chaotické riadenie, nepotrebné a predražené nákupy vojenskej techniky, či degradácia profesie vojaka – na to všetko sa už nedá pozerať. Úprimne chcem, aby sa to zmenilo,“ povedal J. Naď s tým, že spôsob riadenia ministerstva obrany nám vyčíta aj Severoatlantická aliancia. Okrem toho je ministerstvo obrany pod vedením SNS, ktorej predseda sa už dlhší čas profiluje viac prorusky ako prozápadne. Takéto tendencie treba veľmi rýchlo zastaviť,“ upozornil.

Jaroslav Naď deklaroval, že OĽANO podporuje jasné proeurópske a proatlantické smerovanie SR. Nebudeme v týchto otázkach politikárčiť či komunikovať navonok populistické vyhlásenia. Naše členstvo v EÚ či v NATO nemá alternatívu, odborníci to vedia a vedia to aj politici a je nezodpovedné, keď práve politici, ktorí by mali byť prirodzenými lídrami, o takýchto veciach populisticky klamú,“ vyjadril sa.

Aby armáda opäť získala dôveru občanov, je podľa Naďa potrebné urobiť tri základné riešenia. Ako prvé uviedol Naď transparentnosť a systémovosť. „Uvedomujeme si, že modernizovať ozbrojené sily musíme a ekonomika to v súčasnosti aj umožňuje. Nemôže sa to však robiť tak, ako to robí SNS – v tajnosti a bez diskusie nakupovať drahú a zbytočnú techniku. Súťaže musia byť transparentné, s podporou odborníkov aj opozície, tak, ako je tomu štandardom v mnohých krajinách sveta,“ povedal Naď s tým, že nominanti SNS sú zo svojho pôsobenia v minulom režime naučení konať netransparentne. „Čím otvorenejšia bude obrana, tým vyššia bude dôvera občanov v obranu a v dôležité obranné rozhodnutia,“ pokračoval.

Ďalšie riešenie J. Naď vidí v adekvátnom rozpočte pre obranu. „Obrana naozaj potrebuje výrazne viac peňazí. Ale číslo nie je všetko. Pýtajme sa, kam tie peniaze idú, na čo a ako ich minieme. Súčasné vedenie nakupuje techniku, ktorá je pre Slovensko príšerne drahá a zbytočná. Zatiaľ čo Severoatlantická aliancia od nás požaduje vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, Slovensko sa chystá nakúpiť predražené vozidlá 8×8, ktoré tieto parametre nespĺňajú,“ upozornil Naď, podľa ktorého je jednoduchým riešením kupovať to, čo slovenská armáda skutočne potrebuje. „Zároveň musíme investovať do infraštruktúry. My mnohokrát nemáme ani len kde tú techniku uskladniť, zateká nám do desaťročia neopravovaných kasární,“ pokračoval.

Tretím riešením je podľa Naďa kvalitný a adekvátne ohodnotený personál v ozbrojených silách. „Z Ozbrojených síl SR musíme opäť urobiť atraktívneho zamestnávateľa. Potrebujeme motivovať špičkových odborníkov, ktorých bude ich práca baviť a bude primerane zaplatená tak, aby odzrkadlila to, čo títo ľudia a ich rodiny pre našu vlasť obetujú,“ uzavrel tieňový minister obrany za OĽANO Jaroslav Naď.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program