Je najvyšší čas diskutovať o absurdných trestných sadzbách za držanie marihuany

Poslanci hnutia OĽANO Juraj Krúpa, Kristián Čekovský, Monika Kozelová a Romana Tabák dnes na tlačovej konferencii informovali o svojom zámere znížiť najprísnejšie tresty za držanie marihuany.

Reagovali tak na výzvu rodičov, ktorí adresovali poslancom parlamentu otvorený list s príbehmi štyroch ľudí. Tí si majú odpykávať tresty podobné ťažkým zločincom.

Rodiny svoju výzvu zverejnili aj na webstránke slobodapreroba.sk 

„Nie je možné, aby mladým ľuďom hrozili tresty odňatia slobody ako za ťažké delikty,“ povedal Juraj Krúpa s tým, že štát musí vedieť rozlišovať medzi nebezpečnými dílermi a ľuďmi, ktorí používajú marihuanu v malom množstve pre osobnú spotrebu. „Týmto chceme otvoriť diskusiu, ako zmierniť tresty za držanie marihuany pre osobnú spotrebu, keďže je absurdné, aby za jednu cigaretu marihuany mal človek doslova zničený život, prípadne po opakovanom delikte si odpykával aj 15-ročný trest“, dodal. Krúpa pripomenul, že dohoda na legislatívnych úpravách je naliehavá nielen z dôvodu posledných medializovaných prípadov, ale najmä kvôli enormnému množstvu podnetov od občanov, ktorí sa zmeny príslušných zákonov dožadujú čoraz viac.

Podľa Kristiána Čekovského by chceli zjemňovanie trestov za ľahkú drogu navrhnúť už na najbližšej schôdzi parlamentu. Zatiaľ budú prebiehať diskusie na úrovni poslaneckých klubov. „Po víťazstve vo voľbách sme ľuďom sľúbili návrat spravodlivosti a právneho štátu. Myslím si, že do tejto oblasti spadajú aj neadekvátne tresty za držanie marihuany pre ľudí, ktorí s drogami neobchodujú a nepáchajú inú trestnú činnosť. Ak má ísť niekto na 15 rokov do väzenia, pretože bol opakované prichytený s marihuanou a stretne tam ľudí, ktorí si podobný trest odpykávajú za vraždu, tak takto spravodlivosť nevyzerá,“ vysvetlil Čekovský. Dodal tiež, že poslanci OĽANO registrujú návrhy z koaličného prostredia a majú pripravené aj vlastné návrhy. „Zhodu musíme nájsť v klube OĽANO a následne v koalícii,“ doplnil. 

Poslankyňa Monika Kozelová sa zmienila o medicínskych účinkoch marihuany. „Môže pomôcť napríklad pri liečbe poranení mozgu, roztrúsenej skleróze, Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a iných neurologických, či onkologických ochoreniach,“ vysvetlila a zároveň dodala, že nepovažuje za normálne, aby väzenie hrozilo napríklad práve aj chorým ľuďom, ktorí marihuanu držia na svoju liečbu.

Časť poslancov hnutia OĽANO nevylúčilo možnosť aj postupnej dekriminalizácie marihuany, čomu by však mala predchádzať komplexná odborná i politická diskusia.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program