K. Čekovský: Slovensko výrazne poskočilo v rebríčku slobody tlače, je za tým aj otvorená politika vlády voči médiám

Rešpektovaná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc ocenila otvorenú politiku vlády voči médiám. Slovensko v aktuálnom rebríčku slobody tlače poskočilo z 35. miesta v roku 2021 na súčasné 27. miesto. Reportéri bez hraníc však súčasne konštatujú, že lídri opozície, a predovšetkým Robert Fico sa uchýlili až ku kriminalizácii niektorých médií a novinárov.

Súčasná vláda už pri svojom nástupe zdôraznila, že medzi jej priority patrí, aby Slovensko v oblasti slobody médií patrilo medzi najlepšie krajiny. „Som rád, že rebríček Reportérov bez hraníc odráža posun, ktorý Slovensko v poslednom období v oblasti médií urobilo a ukazuje, že sme na najlepšej ceste,” hodnotí predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽANO).

„Pred nami je však stále výzva v podobe schválenia novej mediálnej legislatívy. Predpokladám, že mediálny zákon schválime na aktuálnej schôdzi parlamentu. Zlepšujeme aj voľbu generálneho riaditeľa RTVS tak, aby bola transparentnejšia ako kedykoľvek predtým. Na verejnom vypočutí sa zúčastnia aj odborníci z oblasti médií, kultúry a občianskeho sektora. Voľba v pléne bude verejná, čo bude zásadný posun dopredu. Verím, že do konca roka schválime aj ústavný zákon o slobode médií,” doplnil Čekovský.

Slovensko sa dobre umiestnilo aj v porovnaní s ostatnými krajinami strednej Európy. Zo susedných krajín nás predbehlo iba Česko, naši ostatní susedia – Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina – skončili nižšie ako Slovensko. „To len dokazuje, že Slovensko je spolu s ČR lídrom slobody tlače v strednej Európe,” uzatvára Čekovský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program