Kaliňák len kamufluje, výboru neposlal dôkazné dokumenty
Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veronika Remišová a poslanec Ľubomír Galko (Sloboda a Solidarita) podali v polovici júna tohto roku podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Upozornili v ňom, že pán Kaliňák za roky 2013, 2014 a 2015 neuviedol v majetkovom priznaní ani pôžičku, ktorú získal od Tatrabanky, ani pohľadávku voči firme B.A.Haus, ktorú kúpil od Ladislava Bašternáka v čase, keď Kriminálny úrad Finančnej správy preveroval jeho možné daňové podvody.
Po mnohých naťahovačkách a vyhováraniach (Národná kriminálna agentúra podklady najskôr sľúbila, podklady odmietol poskytnúť aj pán Turčan, obchodný partner ministra Kaliňáka a predstaviteľ spoločnosti B.A.Haus) štátna tlačová agentúra TASR vydala v nedeľu správu, podľa ktorej mal Robert Kaliňák dať výboru Národnej rady materiály k jeho vzťahu s B.A.Haus.
„V skutočnosti však Robert Kaliňák žiadne materiály výboru nedal, poslal len svoje vyhlásenie, bez akýchkoľvek dôkazných dokumentov. Výbor nemá žiadnu možnosť presvedčiť sa o pravdivosti tvrdení pána ministra,“ tvrdí Veronika Remišová.
Minister vo svojom vyjadrení priznáva, že od pána Bašternáka kúpil aj pohľadávku voči spoločnosti B.A.Haus, a.s. vo výške 422 tisíc eur. Minister však túto pohľadávku nikdy neuviedol v majetkovom priznaní a na svoju obranu uvádza veľmi pochybnú konštrukciu. „Pán Kaliňák tvrdí, že pôžičku spoločnosti B.A.Haus poskytol akcionár spoločnosti a preto je pôžička viazaná na akcie a teda stačí, že v majetkovom priznaní uviedol, že vlastní akcie. Slovo akcie v majetkovom priznaní má zahŕňať aj všetky pôžičky poskytnuté spoločnosti, ktorej je akcionárom. Z logiky veci však vyplýva, že pôžička bola poskytnutá samostatným právnym úkonom a zjavne ide o úplne inú kategóriu majetkového práva ako sú akcie obchodnej spoločnosti. Pán Kaliňák mal kúpiť akcie B.A.Haus od pána Bašternáka za 8 tisíc eur. Zároveň však tvrdí, že tieto akcie už v sebe zahŕňajú aj všetky pôžičky spoločnosti. Tvrdí to slovami, že akcie a pohľadávky sú vzájomne previazané a podmienené. Je to akoby pán minister v majetkovom priznaní napísal, že vlastní starý Trabant, ale „zabudol“ uviesť, že kufor Trabantu je plný zlatých tehličiek. Samozrejme, že zlaté tehličky, ktoré sa nachádzajú v kufri auta sú s autom previazané, no to ho nezbavuje povinnosti uviesť aj auto aj tehličky v majetkovom priznaní.“
Podobným zavádzajúcim spôsobom sa minister Kaliňák ešte v lete vyjadroval k skutočnosti, že v majetkovom priznaní neuviedol polmiliónový úver, ktorý si vzal na odkúpenie pohľadávky voči firme B.A.Haus od pána Bašternáka. Minister tvrdil, že kontokorentný úver vlastne nie je úver a že by ústavný zákon porušovali všetci verejní funkcionári, ktorí majú kreditnú kartu alebo povolené prečerpanie na účte. „Opäť však zabudol uviesť, že podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu sa do majetkového priznania zapisujú iba záväzky presahujúce 35-násobok minimálnej mzdy, či vyššie ako 14 tisíc eur. Prečerpanie na účte alebo kreditná karta s tak vysokým limitom však neexistujú alebo sa týkajú iba malej skupiny veľmi bohatých ľudí. Aj kontokorentný úver je úver, jeho čerpanie je ku koncu roka ľahko vyčísliteľné a mal by preto uvedený v majetkovom priznaní ministra.“
Žiaľ, toto konanie výbor zastavil.
„Okrem právnických kľučiek a výmyslov sme sa z listu pána Kaliňáka nedozvedeli nič. Minister nedoložil zmluvu o úvere, kúpnu zmluvu, doklady o prevode, výpisy, ako a z čoho bol vyplatený Ladislav Bašternák ministrom vnútra. Žiadame ho, aby tieto doklady výboru pre nezlučiteľnosť funkcií poskytol, aby výbor mohol v zmysle ústavného zákona overiť, či sa tvrdenia ministra zakladajú na pravde.“
Jediné, čo Kaliňák podľa Remišovej svojim listom potvrdil, je fakt, že firma B.A.Haus mu skutočne dlží 422 000 eur. To znamená, že táto pohľadávka, mala byť uvedená v majetkovom priznaní, keďže ústavný zákon vyslovene prikazuje uviesť v priznaní akékoľvek majetkové právo a teda akúkoľvek pohľadávku väčšiu ako 35 násobok minimálnej mzdy, čiže väčšiu ako suma 14 175 eur.
„Nerozumiem, prečo sa pán minister takto detinsky vyhovára namiesto toho, aby jednoducho povedal, že došlo k porušeniu ústavného zákona a ospravedlnil sa za to ľuďom. Zároveň žiadam výbor, aby mu udelil pokutu, minister predsa nemôže stáť nad ústavným zákonom,“ dodala Veronika Remišová.
Ľubomír Galko tvrdí, že po nástupe nového mediálneho tímu na Úrad vlády sa kamufláž stala pracovnou metódou. „Dokazujú to aj výroky vysokých predstaviteľov Smeru z posledných dní: výrok Roberta Fica cez víkend – „kauza Bašternák je vymyslená“, výrok Roberta Kaliňákaov cez víkend – “poskytol som doklady“, následne poslanec Blanár, člen výboru pre nezlučiteľnosť funkcií – „pán minister je súčinný, spolupracuje“. Smerácka mediálna mašinéria skrátka pracuje na plné obrátky. Robert Kaliňák jednoznačne neposkytol výboru to, o čo ho výbor požiadal.”
Výbor žiadal „predloženie priebehu účtovníctva stavu účtovnej evidencie záväzku obchodnej spoločnosti BA Haus voči akcionárovi Robertovi Kaliňákovi“, teda výpis z účtovníctva priebehu záväzku v čase. “Nie ten nič nehovoriaci list, čo zaslal minister vnútra,” doplnil Galko.
Podľa Galka sa Robert Kaliňák od prepuknutia kauzy zamotáva do čoraz väčších a väčších lží. Pripomenul, že Kaliňák státisícové ročné príjmy v minulosti vždy vysvetľoval tým, že zázračne investoval do akcií. Nikdy nehovoril o kúpe nejakých domácich firiem a podobne. Toto všetko priznal až po prevalení kauzy Bašternák.
“Je absolútne logické a pochopiteľné podozrenie, že ani tie zvyšné príjmy, ktoré mal – keď odrátame príjmy z firmy B.A.Haus, o ktorých sa bavíme a odrátame plat za vedenie ministerstva vnútra, ktoré sú ešte stále vysoké – v skutočnosti zo žiadneho výhodného nákupu a predaja akcií nepochádzajú. Ale pochádzajú z podobných obskúrnych obchodov, akým obskúrnym obchodom bola transakcia s firmou Ladislava Bašternáka. Preto, ak chce Robert Kaliňák vyvrátiť tieto pochybnosti verejnosti, mal by sa takpovediac „vyzliecť donaha“ a za obdobie, o ktorom sa bavíme, by mal zdokladovať do posledného centa všetky svoje príjmy aj sa podrobnosťami – nad rámec zákona. Aby bolo jasné odkiaľ mu prichádzali obrovské zárobky, ktoré vykázal a dlhodobo vykazuje. K takémuto podrobnému zverejnenia príjmov ho týmto vyzývame.”
Aj na majetkových priznaniach Roberta Kaliňáka vidno, že sú nedokonalé a umožňujú členom vlády ukrývať svoj reálny majetok, tobôž zdroj, ako k nim prišli. “Táto nedokonalosť nie je žiadna náhoda, ale úmysel – je to výsledok korupčného systému, ktorý na Slovensku vládne na najvyšších miestach. Preto sa strana SaS zasadzuje a zasadí o jeho radikálnu zmenu a bude sa to týkať aj majetkových priznaní. Aj preto treba skoncovať s vládou Smeru – to je absolútna a kľúčová podmiena očisty verejného života,” uzavrel Ľ. Galko.