Kaliňák mohol trapasu v parlamente predísť. Z jeho návrhu ostalo iba torzo

Vládna novela o obecnom zriadení posilňuje právomoci starostov a primátorov. Už dnes mali poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev veľmi ťažké podmienky, po schválení vládnej novely sa dostanú ich oprávnenia na minimum.

Tieňový minister vnútra a poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel upozornil, že rovnako ako minulý rok, vládna koalícia sa rozhodla meniť pravidlá pár mesiacov pred voľbami. „Vieme prečo to koalícia minulý rok chcela urobiť, všetci vieme ako to nakoniec dopadlo,“ uviedol Grendel a pokračoval: „V roku komunálnych volieb sa koalícia rozhodla zmeniť fungovanie miest a obcí v oblasti počtu poslancov zastupiteľstiev a právomocí kontrolórov. V samotnom návrhu zákona sa konštatuje, že tento návrh nemá žiadny vplyv na verejné prostriedky. Reči pána Kaliňáka o tom, že vďaka novele zákona sa ušetria verejné prostriedky tak vyvrátil samotný návrh zákona,“ vyjadril sa poslanec.

Ako ďalej uvádza Grendel, podľa Kaliňáka malo mať zníženie počtu poslancov vplyv na dĺžku trvania zastupiteľstiev. „Trvanie zastupiteľstiev nezávisí od počtu poslancov, ale od ich poctivosti a prístupe k povinostiam. Často sa rokuje o kontroverzných veciach, vtedy je normálne, že rokovania trvajú dlhšie. Jediným cieľom tejto novely bolo menej kontroly primátorov a starostov. Paradoxne, ani v samotnej vládnej koalícii nenašiel tento zákon dostatočnú podporu, preto z neho ostalo iba torzo. Tomuto trapasu sa mohol minister Kaliňák vyhnúť, keby si vypočul naše pripomienky a pripomienky verejnosti,“ doplnil Gábor Grendel a nevylúčil, že novelu zákona prezident nepodpíše a vráti ju na prerokovanie do parlamentu.

Podľa Veroniky Remišovej sa Kaliňákova novela zákona míňa podstate samosprávy, ktorou je priblíženie sa k občanovi. „Novela pána Kaliňáka berie právomoci obecným a mestským poslancom a naopak posilňuje právomoci starostom a primátorom. Paralyzuje miestne referendum či berie právomoci komisiám, pretože navrhuje, aby starostovia a primátori mohli komisie obchádzať. Načo potom majú komisie slúžiť?,“ pýta sa Remišová a pokračuje: „Poslanci OĽANO chceli novelu vylepšiť, predkladali sme viacero dobrých pozmeňujúcich návrhov, ktorými sme chceli opraviť to, čo pán Kaliňák pokazil. Ani jeden návrh nám však neprešiel. Ak chceme aby v komunálnych voľbách kandidovali čestní a spravodliví ľudia, mali by sme im ich právomoci posilňovať a nie brať, ako pán Kaliňák,“ dodala Remišová.

„Dnes vidíme, že postkomunistické strany neustále vracajú naspäť stav papalášskeho ovládania miest a obcí tak, aby verejnosť nemohla mať na veci verejné dostatočný vplyv,“uviedol poslanec za OĽANO Ján Budaj a pokračoval: „Hlásim sa k tomu, že aktivisti a občania, ktorí sa zaujímajú o svoju obec sú pokladom samosprávnej politiky. Budem veľmi rád bojovať za to, aby mali priestor a budem odmietať zmeny, ktoré robí vládna koalícia v neprospech otvorenej a férovej samosprávy,“ vyjadril sa Budaj.

Tieňový minister spravodlivosti a mestský poslanec Milan Vetrák uviedol, že väčšina ľudí, ktorí chcú pomôcť rozvoju svojej obce a mesta a pôsobiť v komunálnej politike nie sú starostovia a primátori, ale miestni aktivisti či poslanci miestnych zastupiteľstiev. „Ešte predtým, než sme sa začali vyjadrovať k tejto nešťastnej vládnej novele zákona o obecnom zriadení, dali sme si na odbornom pracovisku NR SR posúdiť momentálny stav právomocí starostov oproti právomociam miestnych poslancov a verejnosti. Analýza nám ukázala, že tento model je nevyvážený už dnes v prospech starostov a primátorov,“ povedal Vetrák s tým, že novela ešte viac posilňuje právomoci starostov a primátorov a ešte viac likviduje postavenie poslancov. „Ak chcú poslanci aj naďalej pomáhať ľuďom, tak už dnes mali veľmi ťažké podmienky a po schválení tejto novely sa dostanú ich oprávnenia na minimum a ich snaha pomôcť ľuďom bude menej realizovateľná,“ dodal Milan Vetrák, ktorý je zároveň mestským poslancom v Bratislave.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program