Kauza energie: Ľudia, faktúry nehádžte do koša!
Bezdôvodné zvyšovanie cien energií je neprijateľné. Vládna koalícia sa ale nemôže tváriť, že ju situácia prekvapila teraz v polovici januára. Cenové rozhodnutia v oblasti distribúcie elektriny boli vydávané v novembri. Vlády Roberta Fica menovali šéfa regulačného úradu aj väčšinu členov regulačnej rady, ktorá schvaľuje zásady cenovej regulácie. Vládna koalícia je preto za vzniknutú situáciu plne zodpovedná, tvrdia poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA).
„Vyzývame premiéra Fica, kapitána Danka, Bélu Bugára a vicepremiéra Pellegriniho, aby zrušili svoj pracovný program na najbližšie dni a okamžite túto vec vyriešili. Veď sa len pozrime na to, aké informácie poskytli v posledných dňoch ľuďom: Fico povedal v priamom prenose, že faktúry si nemajú všímať a majú ich hodiť do koša. Následne vicepremiér Pellegrini hovorí, že on by to nerobil, ale ani by neplatil. Dnes Fico znova zopakoval, že faktúry majú ľudia roztrhať a vyhodiť. Ako sa v tom má vyznať obyčajný človek? Ak Fico tvrdí, že chce byť hrádzou voči diletantom, tak môže hneď zakročiť: Ako dilentant totiž koná on a jeho kolegovia z vlády,“ tvrdí líder hnutia Igor Matovič. Podľa neho môžu byť ľudia poťahovaní dodávateľmi, keďže faktúry, ktoré im prišli, boli riadne vystavené. „Preto prosím ľudí, aby nezahadzovali faktúry do koša, lebo z toho nakoniec môžu mať problémy. Nemusia ich zaplatiť, ale nech ich nehádžu do koša.Fico doslova navádza ľudí, aby sa stali neplatičmi. Keď potom o 5 rokov príde niekomu urgencia alebo penále, že občan nezaplatil faktúru, to už Fica nebude zaujímať, ten už si bude užívať niekde na Belize. Skrátka – ľudí oklamali politici, ktorí na bilbordoch tvrdia, že udržujú stabilné ceny energií.“
Podľa poslankyne Veroniky Remišovej situácia s cenami energií pripomína Kocúrkovo a je dôkazom, že vládna koalícia nezvláda riadenie štátu. Fico s Pellegrinim tvrdia, že ľudia platiť nemajú, dodávatelia energií ľudí naopak upozorňujú, že ak faktúry nezaplatia, budú dlžoby vymáhať. Podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý prijali poslanci Smeru v roku 2012, je regulačný úrad nezávislý od vlády a jedným z dôvodov na odvolanie predsedu úradu je, ak koná podľa pokynov od iných štátnych orgánov a od ďalších osôb, a teda aj od vlády či koaličných politikov.
„Žiaľ, predseda vlády i predseda parlamentu sa tu dnes predbiehajú vo vyhláseniach, kto z nich konanie regulačného úradu ovplyvnil viac. Je to rozvrat právneho štátu v priamom prenose. Vládna koalícia má do úradu nominovať takých ľudí, ktorí si budú robiť svoju prácu poriadne a čestne. Bolo by ale chybou, ak by sa do energetiky miešali politici, ktorí jej vôbec nerozumejú. Niekoľkohodinové výpadky elektriny zasahujúce celé mestá a regióny, ako vidíme aj v niektorých európskych krajinách, by ľuďom aj hospodárstvu mohli spôsobiť obrovské škody. Praktickej regulácii energetiky sa práve preto majú venovať odborníci, a nie koaliční politici,“ doplnila V. Remišová.