Koalícia opakovane porušila Ústavu. Ústavný súd dal opozícii za pravdu

Ústavný súd SR rozhodol, že reštaurovať pamiatky nemôže priamo Pamiatkový úrad SR. Dal tak za pravdu opozičným poslancom.

Opoziční poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) a strany Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti so zákonom prijatým ešte v roku 2015 podali v decembri podanie na Ústavný súd SR, pretože bol podľa nich v rozpore s Ústavou. „Vítam rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý rozhodol, že reštaurovanie pamiatok priamo pracovníkmi Pamiatkového úradu je protiústavné, keďže ide o marenie hospodárskej súťaže v oblasti reštaurátorstva. Aj preto som v máji predkladala pozmeňujúci návrh, ktorý tento protiústavný stav mal odstrániť, no vládna koalícia nenašla odvahu dať veci do súladu s ústavou. Teraz sa ukazuje, ako má vládna koalícia v úcte základný zákon štátu, keď ho aj napriek upozorneniam opakovane porušuje,” uviedla poslankyňa za OĽANO a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová.

Ústavný súd zrušil ustanovenie zákona, ktoré už v legislatíve nefiguruje. V máji totiž vládna koalícia pravdepodobne tušiac, že ÚS SR rozhodne o protiústavnosti, pozmenila napadnuté znenie zákona, kde Pamiatkový úrad môže priamo reštaurovať pamiatky a nemusí tak oslovovať akreditovaných reštaurátorov, ktorí musia spĺňať prísne podmienky, no pracovníci PÚ SR nie.

V máji koalícia odhlasovala zmenu zákona v podobe, že reštaurovanie môže vykonávať PÚ SR alebo ním zriadená právnická organizácia. „Svojím pozmeňujúcim návrhom som žiadala toto ustanovenie vypustiť, lebo je v rozpore s Ústavou. Keďže ÚS SR posudzoval predchádzajúce znenie zákona, tak tento neprijateľný stav sa predlžuje. Nehovoriac o tom, že koalícia túto zmenu prijala opäť a zas cez zakázaný takzvaný prílepok k nesúvisiacemu zákonu,” doplnila Milanová s tým, že po preštudovaní výrokovej časti ÚS SR v hnutí OĽANO zvážia ďalšie právne kroky.

„Jadrom problému je, že je porušovaná hospodárska súťaž v oblasti reštaurovania. Pamiatkový úrad teraz môže reštaurovať pamiatky sám alebo cez svoju organizáciu, ale pritom povolenia ale aj kontrolu prác vykonáva opäť Pamiatkový úrad. Prácu sám zadáva, platí ale ešte aj kontroluje. Akreditovaní reštaurátori, ktorí musia spĺňať prísne podmienky, sú tak v obrovskej nevýhode,” doplnila Milanová.

Podľa poslankyne je celkovo systém ochrany pamiatok na Slovensku vo veľmi zlom stave a žiada si zásadnú reformu. „Samotné ministerstvo kultúry vo svojej správe priznáva, že dáva príliš málo peňazí na obnovu štátnych pamiatok a analytici ministerstva sa doslova čudujú, že na pamiatkových úradoch vôbec ešte pracujú odborníci, keďže podmienky sú mimoriadne nepriaznivé,” vyjadrila sa Milanová s tým, že do budúcna pripravuje systémovú zmenu pri ochrane a najmä obnove pamiatok. „Vládna koalícia sa oháňa vzácnym kultúrnym dedičstvom, ktoré máme chrániť a byť naň hrdí, no svojou politikou ho neustále devastujú,” uzavrela podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program