Komunistickým zločincom nepatria busty

Bratislava, 2. februára 2016 – Zajtra sa bude konať súdne pojednávanie s košickými umelcami Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorencom. Minulý rok natreli červenou farbou pomník Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej. Umelcov sa zastala aj Janka Šípošová, ktorá predkladala zákony na odškodnenie obetí komunistického režimu. Viera Dubačová patrila k prvým aktivistom, ktorí podali bezprostredne po akcii trestné oznámenie na objednávateľov Biľakovej busty za trestný čin propagácie zločinov totalitného režimu.

Janka Šípošová je známa tým,  že bojuje za práva bývalých politických väzňov, ktorí trpeli počas komunistického režimu.  Vasiľ Biľak pôsobil vo významných funkciách v ČSSR a mal priamo účasť na likvidácii “Pražskej jari” – hnutia, kde ľudia požadovali demokratické zmeny. „Považujem za nehoráznosť postavenie pamätníka a busty takémuto človeku. Do našej krajiny pozval okupačné vojská a spolupodieľal sa na vládnutí počas neľudského komunistického režimu,” hovorí Janka Šípošová (OĽaNO). Skutočnosť, že obec Krajná Bystrá  vôbec dovolila postaviť pamätník symbolu nedemokratického komunistického režimu považuje za urážku tých, ktorých tento režim prenasledoval, týral a vraždil.

Dubačová je známa ako zakladateľka Divadla z Pasáže, komunálna protikorupčná poslankyňa a  angažovaná umelkyňa. Výtvarníkov sa zastala aj tým, že  po ich obvinení podala sama na seba trestné oznámenie za schvaľovanie ich činu.

J. Šípošová a V. Dubačová sa zúčastnia súdneho pojednávania spolu s ďalšou dvadsiatkou osobností Slovenska. „Umelci Kalmus a Lorenc svojim činom znehodnotili pomník totalitného politika. Ak platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, tak je nemožné potentátom tohoto režimu stavať pomníky. Skutok Kalmusa a Lorenca považujem za odvážny umelecký prejav jasného postoja voči totalitnému režimu,” povedala Viera Dubačová, ktorá kandiduje do NR SR v najbližších voľbách.

Janka Šípošová ako dcéra politického väzňa vie, že svedomie je nad každý zákon. „Ak na základe platných zákonov budú títo umelci odsúdení, považujem takéto zákony za zlé. A musia sa zmeniť! Nie je predsa možné, aby sa komunistickým zločincom stavali busty a pamätníky a ich obete dožívali v neúcte a zabudnutí,” ostro kritizuje poslankyňa NR SR, ktorá predkladala zákony na odčinenie krívd komunistického režimu,  ktoré však súčasní poslanci SMERu storpédovali.

Viera Dubačová a Janka Šipošová teraz kandidujú do parlamentu a chcú presadiť legislatívu na odškodnenie obetí politických väzňov. „Slovensko sa musí vysporiadať so svojou minulosťou. Hrubé čiary nie sú riešením. Ich výsledkom sú pomníky zločincom, šliapanie po dôstojnosti obetí komunistických zverstiev a pochybný morálny základ celej spoločnosti,” dodáva na záver Janka Šípošová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program