Kristián Čekovský: Je najvyšší čas vyslať signál menšinám a komunitám, že majú našu podporu

Uznesenie skupiny poslancov OĽANO na podporu menšín a komunít prešlo rokovaním parlamentu. Jeho cieľom je vyjadriť znepokojenie nad verbálnymi a legislatívnymi pokusmi obmedzovať práva a slobody rôznych skupín ľudí na základe rasy, pohlavia, náboženského vyznania, či sexuálnej orientácie. Dôrazne tiež odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu a vyzýva zodpovedné orgány a inštitúcie SR, aby monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore, vrátane prejavov volených zástupcov voči právam menšín.

Predseda kultúrneho a mediálneho výboru Kristián Čekovský zdôraznil, že jedným zo základných prvkov demokracie je, aby majorita dbala na ochranu menšín, keďže tie si nedokážu svoje práva a slobody presadiť samé. V uplynulom období však podľa neho zaznelo na pôde parlamentu viacero verbálnych útokov, ale aj legislatívnych pokusov obmedzovať práva a slobody menšín a komunít. „Aj preto chceme príslušníkom menšín a komunít ukázať, že v parlamente sú poslanci, ktorí budú brániť zatláčaniu menšín do kúta a budú hájiť záujmy všetkých ľudí bez ohľadu na ich národnosť, farbu pleti, vierovyznanie, pohlavie, či sexuálnu orientáciu.“

Poslanec Andrej Stančík ďalej v rozprave doplnil, že predkladatelia chcú takto vyslať jasný signál o podpore hodnôt tolerancie a vzájomného rešpektu. „Spoločnosť je len taká silná, ako chráni svojich najslabších a najzraniteľnejších,“ dodal Stančík s tým, že prijatie tohto uznesenia by bolo silným signálom voči našim partnerom v Európskej únii, keďže sa opiera nielen o jej základné hodnoty, ale aj medzinárodné zmluvy a dohovory.

Slovensko má v oblasti podpory menšín čo doháňať za vyspelými krajinami, myslí si poslankyňa Anna Mierna. „Ochrana národnostných menšín, Rómov, sexuálnych komunít aj občanov s rôznym náboženských vierovyznaním musí byť samozrejmosťou. Úplny počiatok je vzťah k ženám v spoločnosti, ich postavenie a rovnosť,“ doplnila.

Kristián Čekovský v závere rozpravy požiadal poslancov o podporu, pričom sám nevidí dôvod, prečo by ho poslanci nemali podporiť. „Pre mňa osobne je dôležité, aby každý zahlasoval úprimne. Aby príslušníci menšín a komunít vedeli, že ten, ktorý poslanec zahlasoval za prijatie uznesenia, tak sa v budúcnosti nepridá na stranu pofidérnych návrhov, ktoré im budú upierať ich slobody a práva. Menej je niekedy viac,“ uzavrel.

Poslanci budú o návrhu uznesenia hlasovať už v utorok 21.9.2021.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program