Manipulatívna reportáž ohrozila očkovanie, mediálny výbor parlamentu žiada od RTVS nápravu

Mediálny výbor parlamentu sa dnes zaoberal manipulatívnou reportážou RTVS, ktorá spojila úmrtie 38 ročnej ženy z Vranova nad Topľou s očkovaním vakcínou AstraZeneca. Poslanci v uznesení skonštatovali, že odvysielanie zavádzajúcej reportáže ohrozilo vakcinačný program a naštrbilo dôveru verejnosti v očkovanie. „Manažment by preto mal zvážiť, či vedenie spravodajstva RTVS je zárukou verejnoprávnosti, objektivity a nestrannosti, tak ako to ukladá zákon,“ povedal predseda výboru Kristián Čekovský.

Kriticky na odvysielanú reportáž reagovalo množstvo inštitúcií, napríklad Ministerstvo zdravotníctva, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, či Úrad verejného zdravotníctva. Hlavnými problémami reportáže bolo zmanipulované vyjadrenie učiteľky, emotívne spracovanie, a tiež navodenie súvislosti, že úmrtie nastalo po očkovaní, čo neskôr vylúčili výsledky pitvy. Etická komisia RTVS už skonštatovala porušenie viacerých interných pravidiel RTVS. 

Závažným zlyhaním je aj konflikt záujmov redaktorky, ktorá mala so zosnulou učiteľkou priateľský vzťah. O tejto skutočnosti vedelo pred odvysielaním reportáže niekoľko nadriadených. Podľa RTVS už dostali písomné napomenutie a nedostanú odmeny. 

„Odvysielanie reportáže spôsobilo výrazné škody vo vnímaní bezpečnosti vakcín. Len v Košickom kraji sa z očkovania odhlásilo viac ako 450 ľudí, čiže 13 percent záujemcov, ktorí boli na očkovanie prihlásení. Pred odvysielaním reportáže to boli asi 3 % denne. Verejnoprávna televízia ohrozila zdravie a životy ľudí, čo považujeme za zlyhanie vedenia spravodajstva. Aj preto považujeme vyvodené dôsledky zo strany RTVS za nedostatočné,“ vysvetlil Čekovský.

Členom výboru sa nepozdávala ani reakcia RTVS, ktorá prišla po kritike príliš neskoro a mylné informácie zatiaľ zaplavili internet a dezinformačné weby. Predseda výboru pre kultúru a médiá tiež podal v tejto súvislosti sťažnosť na Radu RTVS, ktorá by sa týmto prípadom mala zaoberať už vo štvrtok. O problematickom vyznení reportáže svedčí aj 19 sťažností na Radu pre vysielanie a retransmisiu.

V Európe bolo vakcínou AstraZeneca zaočkovaných viac ako 17 miliónov ľudí, pričom tak, ako každý liek má nežiaduce účinky. Patrí k nim zvýšená teplota, nevoľnosť, bolesti hlavy, alebo únava. Napriek tomu je vakcína bezpečná, čo skonštatovala Európska lieková agentúra, ale aj Ministerstvo zdravotníctva SR a Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Tlačovú besedu si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program