Matovič: Smer preniesol poplatky pre mafiu ľuďom do faktúr za elektrinu

Podľa Igora Matoviča majú ľudia na Slovensku výrazne predraženú elektrinu. Slovenské elektrárne na základe rozhodnutia Roberta Fica kupujú elektrinu od vlastníkov licencií na prevádzku slnečných elektrární za 430 eur za jeden megawatt, trhová cena je pritom 30 eur.

„Cez poplatky za prevádzkovanie systému sa ľudia skladajú na výrazne predraženú elektrinu, ktorú Slovenské elektrárne na základe Ficovho rozhodnutia musia nakupovať od ľudí, ktorí prevádzkujú tieto elektrárne. Premiér Robert Fico za výdatnej asistencie súčasného šéfa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka vymyslel model, pri ktorom sa síce na trhu dá kúpiť elektrina za 30 eur, ale  ľuďom, ktorým rozdali licencie podpísali zmluvy, že od nich budú Slovenské elektrárne kupovať elektrinu za 430 eur za jeden megawatt,“ uviedol Matovič s tým, že dobrý hospodár by v živote nekupoval za 430 eur niečo, čo môže kúpiť za 30 eur. „Ľudia si zvolili Fica, aby dobre hospodáril s našim spoločným rozpočtom a aby sa správal zodpovedne. V tomto prípade to však Fico dotiahol do dokonalosti. Vystavil účet ľuďom, priamo do ich účtov za elektrinu. Každému jednému z nás zaviedol tarifu za prevádzkovanie systému, de facto výpalné mafiánom, ktorým on rozdal licencie na slnečné elektrárne,“ upozornil.

Igor Matovič upozornil, že za fotovoltaickými elektrárňami stojí extrémne lukratívny biznis, na ktorom sa podľa neho priživili viacerí ľudia prepojení so Smerom, dokonca aj talianska mafia pôsobiaca na Slovensku. Upozornil pritom na výzvu na prevádzkovanie fotovoltaických elektrární z roku 2009, ktorá bola vyhlásená v piatok 27. novembra poobede a skončila závratne rýchlo, keďže uspeli len tí, ktorí podali žiadosť hneď nasledujúci pondelok. „Medzi úspešnými žiadateľmi o licenciu bola aj firma Bovinex, ktorá v tom čase patrila pánovi Antoninovi Vadalovi, o ktorého kšeftoch a prepojeniach na Smer písal zavraždený novinár Ján Kuciak. Sám Vadala verejne hovorí, že mu s právnymi službami práve pri týchto veciach pomáhal Robert Madej, predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR za stranu Smer,“ povedal Matovič, podľa ktorého ide v tomto prípade o typický podvod. „Je to kopec papierov, logicky , cez víkend, keď sú úrady zatvorené, žiadne papiere nevybavíte. Je to učebnicový podvod, kedy sa vyvoleným ľuďom dopredu povie, aby sa nachystali, vybavili si papiere, dohodli sa kedy sa spustí akože súťaž a aby hneď na druhý deň po vyhlásení súťaže doniesli papiere,“ vyjadril sa Matovič s tým, že takýmto spôsobom sa rozdali štátne licencie na niekoľko stoviek miliónov eur. „Potrebujeme ďalší dôkaz prepojenia mafie s najvyššími predstaviteľmi Smeru? Potrebuje Most-Híd ďalší dôvod na odchod z koalície?,“ pýta sa Igor Matovič s tým, že každý deň sa objavujú nové informácie a dôkazy na prepojenia Smeru s mafiou.

“Robert Fico spáchal dokonalý podvod. Mafii podvodne rozdal štátne licencie a ľuďom prikázal platiť účty. Týmto spôsobom zaviazal ľudí, že sa budú ročne skladať 400 miliónov eur mafii strany SMER – SD cez tzv. poplatok za prevádzku sytému, ktorý platí každá domácnosť a firma na Slovensku. De facto mafii dohodil biznis a ľuďom prikázal, aby mafii platili výpalné,” uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program