Matovič vyzval Druckera, aby zverejnil všetky zmluvy. Firma jeho manželky s 1,5 zamestnancom mala minulý rok tržby 212-tisíc eur

Minister vnútra Tomáš Drucker sa včera verejne priznal k podnikaniu popri vykonávaniu verejnej funkcie. Igor Matovič ho vyzval, aby zverejnil kúpnopredajné zmluvy týkajúce sa pozemkov v Trnave a v Špačinciach, a tiež všetky zmluvy, ktoré podpísal s firmou REMPO.

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič sa ohradil voči Druckerovym vyjadreniam, ktorý o ňom povedal, že ľuďom berie dôveru v túto krajinu. „Myslím si, že je to naopak. Práve my chceme vrátiť ľuďom dôveru v túto krajinu a v politikov,“ uviedol Matovič a pokračoval s tým, že Drucker sa včera nechtiac priznal k riadeniu firmy jeho manželky. „Drucker sa včera snažil svojim klasickým mučeníckym pohľadom presvedčiť ľudí, že všetko je v poriadku. V strese sa však priznal, že celé je to jeho kšeft. Nepovedal ani jedno jediné slovíčko, že jeho manželka sa rozhodla. Povedal, že on prjíma rozhodnutie, on prijíma ponuku, on venuje peniaze, on sa takto rozhodol…Pani Druckerovú by som tým pádom vyradil z hry, lebo je to jeho biznis, ku ktorému sa priznal,“ povedal Matovič.

Podľa Matoviča minister Drucker včera použil tzv. „kaliňákovskú metódu“ a falošný argument. „Na otázku, či sa necíti v konflikte záujmov povedal, že pozemky nekupoval od Kláry Dvoreckej, ale od jej syna. Majiteľom firmy REMPO a aj firmy Mlynské pole je Klára Dvorecká, je teda konečným užívateľom výhod. To, že si dosadila do firmy svojho syna, aby podpísal zmluvu s Druckerovej firmou je úplne nepodstatné. Jej syn v podstate Druckerovi daroval pozemky v Špačinciach a v Trnave,“ vyjadril sa Igor Matovič, ktorý zopakoval svoju ponuku zo včera. „Pán minister včera prijal moju ponuku. Ako som povedal, moja ponuka platí na obidva pozemky v Trnave, nie len na Druckerovych 30 percent pozemku. Dúfam, že rovnako rýchlo, ako sa mu podarilo vybaviť odpredaj časti pozemku, ktorý vlastní jeho manželka, vybaví aj odpredaj časti pozemkov od ostatných členov tejto bandy,“ povedal Matovič s tým, že čaká na návrh zmluvy.

Matovič vyzval Druckera, aby na charitatívne účely venoval aj doterajší zisk z obchodov s pozemkami v Špačinciach. „Drucker stiahol chvost a povedal si, že pozemky v Trnave už radšej nezobchoduje. Teraz sa máme tváriť, že všetko bude v poriadku? Je to rovnaké, ako keby sme prichytili zlodeja v obchode, ktorý ukradol čokoládu a fľašu borovičky, a on by vrátil čokoládu a s fľašou borovičky by pokojne odkráčal preč. Vyzývame Tomáša Druckera, aby dal na dobročinný účel aj 280-tisíc eur, ktoré získal predajom pozemkov v Špačinciach,“ vyhlásil Igor Matovič, ktorý zároveň spochybnil Druckerove tvrdenia o tom, že inžinierske siete na pozemkoch v Špačinciach sú platené priebežne. „Nebolo platené nič, zároveň to nie je v účtovnej závierke. Keby bolo platené čokoľvek, muselo by to byť zaevidované v účtovníctve. Alebo platili Druckerovci načierno keš?,“ pýta sa Matovič.

Podľa Matoviča sú mimoriadne podozrivé tržby, ktoré minulý rok dosiahla firma Druckerovej manželky. „Začínajúca podnikateľka Druckerová si v minulom roku vyúčtovala 212-tisíc eur za poradenstvo. V počte zamestnancov uvádza jeden a pol človeka. Kto by nechcel mať takú firmu, kde za jeden rok jeden a pol človeka dosiahne tržby 212-tisíc eur?,“ pýta sa Matovič s tým, že zaujímavým faktom sú pohľadávky firmy, ktoré predstavujú 182 774 eur, teda 86 percent všetkých tržieb, a faktúry boli vystavené v mesiaci december. „Je dosť možné, že tieto tržby sú takisto od synov nejakých matiek. My si dnes nemôžeme dovoliť iba domnievať sa, komu táto firma fakturovala. Chceme vedieť, komu tieto faktúry išli. Vyzývam Druckera, aby zverejnil všetky faktúry z decembra 2017. Rovnako ho prosím, aby zverejnil všetky utajené zmluvy s firmou REMPO. Ak ich nezverejní, okamžite by k nemu mala nabehnúť NAKA.“

Matovič zároveň vyzval aj generálnu a špeciálnu prokuratúru, aby konali ex offo pri takto závažných podozreniach z tunelovania štátu. „Pán Drucker, dĺžite nám odpovede. Nám nebude stačiť, že vrátite lup. Odíďte zo svojej funkcie. Nezalepíte nám oči tým, že sa vzdáte pozemkov, ani že odvoláte Tibora Gašpara. Zároveň vyzývam aj premiéra. Dúfam, že nechce mať takéhoto človeka na poste ministra vnútra,“ dodal Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program