Matoviča obžaloba neprekvapila: „Nezastrašia ma!“

Obžaloba Igora Matoviča je zdvihnutým varovným prstom voči všetkým ľuďom na Slovensku. Tvrdí to líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič, pre ktorého nie je jeho obžaloba za ohováranie premiéra Fica v kauze Belize nič prekvapivé.

Podľa Matoviča žijeme v štáte, kde si niektorí ľudia myslia, že vlastnia pravdu, pretože vlastnia políciu či prokuratúru. „Žijeme vraj v právnom štáte, ale polícii nedôveruje viac ako polovica ľudí. Na Slovensku ľudia dôverujú polícii menej, ako v Albánsku,“ povedal Matovič a pokračoval: „Robert Fico poveril vedením ministerstva vnútra mafiána Kaliňáka. O tom, ako bude prebiehať vyšetrovanie, rozhoduje človek, ktorý obchoduje s daňovým podvodníkom Bašternákom.“

Matovič sa ďalej vyjadril, že kto robí inak, ako kážu Fico s Kaliňákom, toho sa snažia šikanovať, ponižovať alebo iným spôsobom zastrašiť a odstaviť. „Ak ma tento právny štát odsúdi za to, že som ohlásil podozrenie z korupcie, som pripravený nastúpiť na výkon trestu. Možno potom ľudia pochopia, že toto nie je tá demokracia, za ktorú sme v 89-tom bojovali. Ak si páni myslia, že ma zastrašia, tak sú na omyle. Nezastrašia ma a nedám im pokoj,“ povedal Matovič, ktorý by postupoval rovnakým spôsobom aj v prípade, že by dokumenty s informáciami o Ficových účtoch na Belize dostal dnes.

Igor Matovič sa tiež pozastavil nad priebehom vyšetrovania tejto kauzy. „Tento prípad vyšetrovala NAKA, ktorá má však vyšetrovať len kauzy nad sedem miliónov eur. Policajný šéf však rozhodol, že tento prípad bude vyšetrovať ten istý človek, ktorý „vyšetroval“ a upratal aj Ficove účty na Belize. Pýtam sa prečo kauzu ohovárania rieši NAKA?,“ povedal Matovič a pokračoval: „Keď som sa pýtal vyšetrovateľa, ako vyšetril kauzu Ficovych účtov, povedal mi, že mu stačí stanovisko, ktoré si vybavil Fico z Belize, že tam nemá účet. Fico si asi myslí, že ľudia na Slovensku žerú seno. Samozrejme, že tam nemá účet napísaný na svoje meno alebo na meno svojej manželky. Takéto účty bývajú napísané na bieleho koňa.“

Ak by podľa Matoviča išlo vyšetrovateľom naozaj o pravdu, zisťovali a vyšetrovali by túto kauzu priamo na Belize. „Polícia ani generálna prokuratúra nepodnikla žiadne kroky na to, aby zistila, či Fico nemá nejaké účty na Belize. Vyšetrovateľom stačil len papierik z Belize. Je to tak absurdné, ako keď by Fico obvinil vás, že ste ukradli jablká a vy donesiete na políciu doklad o tom, že ste neukradli hrušky, povedal Igor Matovič a dodal, že žijeme v štáte, v ktorom minister obchoduje s podvodníkom a premiér žije v byte daňového podvodníka, od ktorého berie úplatok v podobe nízkeho nájomného.

Podľa Matovičovho obhajcu Daniela Lipšica ide o šikanovanie opozičného poslanca. „Na tomto prípade jasne vidieť dvojaký meter, ktorý funguje v našom štáte. Na rozdiel od pána Fica, ktorý si môže hovoriť čo chce a kde chce, pre opozičného poslanca u nás sloboda slova zrejme neplatí. Akonáhle opozičný poslanec povie, že má podozrenia z trestnej činnosti, hneď je voči nemu vznesené obvinenie z ohvárania. Akonáhle to urobí premiér, je to sloboda slova,“ povedal Lipšic, podľa ktorého neexistuje demokratická krajina, v ktorej by bol niekto stíhaný za ohováranie premiéra. „Toto sa nestalo ani za vlády Vladimíra Mečiara. Nikto nebol trestne stíhaný za jeho ohováranie. A práve v tomto to začína byť veľmi nebezpečné,“ upozornil Lipšic.

Igor Matovič podľa vlastných slov podanie žaloby očakával. „Robert Fico spolu so svojim skorumpovaným ministrom Kaliňákom priamo ovládajú políciu a aj prokuratúru, netreba sa preto čudovať, že sa budú takýmto spôsobom odstaviť opozičného politika, ktorý najviac poukazuje na kauzy skorumpovanej vlády,“ dodal Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program