Minister Richter súhlasí s podmienkou OĽANO na zastropovanie dôchodkov

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič dnes absolvoval rokovanie s Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jánom Richterom na tému zastropovania veku odchodu do dôchodku.

Igor Matovič už včera informoval o podmienke OĽANO, ktoré podporí návrh ústavného zákona na zastropovanie veku odchodu do dôchodku v prípade, ak pôjdu ženy do dôchodku o jeden rok skôr za každé vychované dieťa, ktoré dosiahne minimálne stredoškolské vzdelanie najnižšieho stupňa, tzv. učňovku. „Minister Richter našu požiadavku predbežne akceptoval, dohodli sme sa, že sa o tejto téme budeme ešte podrobnejšie rozprávať,“ uviedol Igor Matovič s tým, že návrh ústavného zákona by sa mal do NR SR predkladať v júni a v septembri by sa mali doťahovať detaily zákona v druhom čítaní.

Súčasťou podmienky OĽANO je aj to, že sa roky, o ktoré pôjdu ženy skôr do dôchodku, budú matkám zároveň započítavať ako odpracované roky. „Nie je umenie poslať ženy do dôchodku o rok, dva, tri skôr, a dať im o tieto roky nižšie dôchodky, ale aby sa matkám tento čas započítal do výšky dôchodku ako odpracovaný,“ upozornil Matovič.

Návrh OĽANO sa vzťahuje aj na matky, ktoré si deti adoptujú, taktiež na otcov v prípade striedavej starostlivosti či v prípade, ak dieťa vychováva sám otec. „Taktiež počítame aj s matkami, ktoré vychovávajú ťažko zdravotne postihnuté deti. Nemôžeme od nich vyžadovať, aby ich zdravotne postihnuté deti ukončili strednú školu,“ uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program