Minister školstva sa k uzneseniu výboru nevyjadril už mesiac. Kučera žiada zaradenie tretej hodiny telesnej výchovy na rokovanie vlády

Členovia Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport dňa 19.5.2022 uznesením žiadali ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby prijal potrebné opatrenia pre zaradenie povinnej tretej hodiny telesnej výchovy na všetky základné a stredné školy. Minister mal na základe uznesenia do tridsiatich dní informovať výbor, aké kroky v tejto veci podnikol. Niektorí členovia školského výboru už vyjadrili znepokojenie nad tým, že pán minister Gröhling odignoroval toto uznesenie a do dnešného dňa v tejto veci neinformoval školský výbor. „Pán minister svojou nečinnosťou necháva v neistote školy, ktoré sa potrebujú na túto zmenu v Rámcovom učebnom pláne pripraviť,“ tvrdí splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera (OĽANO) s tým, že v posledných týždňoch nebolo možné prediskutovať uznesenie prinavrátenia tretej hodiny telesnej výchovy ani na koaličných radách, keďže strana SaS sa ich nezúčastňuje.

Na základe nečinnosti pána ministra v tejto veci vyjadrili koaličné strany OĽANO, Sme rodina a Za ľudí súhlas so záverom prijatým v uznesení výboru. „Budem preto žiadať pána vedúceho úradu vlády, aby zaradil tento bod do programu na rokovanie najbližšej vlády,“ doplnil Kučera.

Poslanci za hnutie OĽANO, Sme rodina a Za ľudí už dávnejšie ministra školstva vyzvali k tomu, aby čo najskôr prinavrátil tretiu hodinu telesnej výchovy týždenne na základné a stredné školy. „Už je to presne jeden rok, čo prebieha intenzívna diskusia ohľadom telesnej výchovy. Výsledky odborníkov, ktorí sa na júnovej konferencii z minulého roka zhodli na tom, aby bola čo najskôr prinavrátená tretia hodina telesnej výchovy a aby do troch rokov mali deti na školách ďalšie dve hodiny pohybových aktivít do týždňa, ostali do dnešného dňa zo strany ministerstva odignorované,“ pokračoval Kučera s tým, že k uzneseniu školského výboru na zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy boli priložené aj podporné stanoviská z ministerstva zdravotníctva, obrany a vnútra. „Vzhľadom na stúpajúci výskyt obezity a cukrovky, ako aj sedavého spôsobu života, ale aj z pohľadu dvoch rokov pandémie, považujeme zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy ako nevyhnutný krok pre zdravie našich detí,“ dodal Karol Kučera.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program