Ministerka Lubyová obhajuje neobhájiteľné. Premiér by nemal čakať na jej odvolávanie v NR SR, mal by ju odvolať sám

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová dnes reagovala na ministerku školstva Martinu Lubyovú a ukázala, prečo je manipulácia s počtom bodov mimoriadne závažná skutočnosť. Podľa Remišovej je zvláštne, že Lubyová tvrdí, že firma by dotáciu dostala tak či tak. Buď má zlé informácie o ich vlastnom hodnotiacom procese, alebo úmyselne zahmlieva, myslí si Remišová.

Podľa Remišovej ostáva faktom, že došlo k obrovským pochybeniam, ktoré doteraz ministerka zakrývala. Na základe zverejnených skutočností však odvolala  riaditeľa sekcie vedy a techniky. „Je to dôkazom toho, že proces prideľovania štátnych stimulov bol minimálne nezvládnutý. Je zarážajúce, že sa tak stalo nie na základe vlastných zistení ministerstva, ktoré má k dispozícii veľký byrokratický aparát a je jeho povinnosťou, aby k pochybeniam nedochádzalo, ale až na základe zverejnených informácií,“ upozornila poslankyňa, ktorá takisto vyvrátila tvrdenia ministerky, že projekt so zmanipulovaným počtom bodov by dostal peniaze tak či tak.

„Projekty boli hodnotené v rôznych skupinách podľa ich zamerania. Každá skupina mala pridelenú určitú sumu peňazí. V prípade skupiny s názvom „Dátové hospodárstvo a bezpečnosť IKT“, do ktorej sa zapojila aj firma NaviDate išlo o 4 002 000 eur. Pani ministerka tvrdí, že po vyčerpaní tejto sumy peňazí nebolo možné podporiť ďalší projekt. Ak by to však platilo, tak by firma NaviDate ani pri chybnom – teda vyššom  počte bodov nemohla byť podporená,“ vysvetlila V. Remišová a pokračovala: „Tým, že ministerstvo podporilo firmu NaviDate, prekročilo uvedenú sumu peňazí v danej skupine o 600 000 eur, keďže celková pridelená suma v skupine nakoniec bola 4 621 086 eur. Nie je teda pravda, že sumu pre danú skupinu nie je možné prekročiť.“

Podľa Remišovej tiež disponibilné prostriedky samotné ministerstvo presúvalo medzi jednotlivými oblasťami výskumu. Napríklad  v prvej skupine (biomedicína), namiesto projektov za 6 miliónov eur ministerstvo podporilo projekty za 9 miliónov eur a teda sumu prekročilo až o 3 milióny eur.

Remišová upozornila na ďalší fakt, a to, že prostriedky sa podľa pravidiel a zákona môžu prideľovať výlučne podľa bodového hodnotenia projektov a horší projekt nemôže dostať peniaze na úkor lepšieho projektu s vyšším počtom bodov len na základe toho, že daný  projekt požaduje menšiu sumu peňazí. „Ak by firma NaviDate mala v rebríčku zapísaných toľko bodov, koľko naozaj získala, teda 84 bodov, tak by ju predbehli dve iné firmy Pedal Consulting a MVI Technology. Tieto firmy by teda mali byť podporené pred firmou NaviDate. Nemôžeme sa predsa tváriť, že mimo bodového hodnotenia podporíme ďaleko horšiu firmu len preto, že žiada menej peňazí. Veď to je úplne popretie zmyslu hodnotenia a prideľovania bodov,“ tvrdí V. Remišová.

Ako ďalej uviedla, ministerka s prekvapujúcou istotou tvrdila, že chybu spravila hodnotiteľka a zle spočítala body. „Zároveň uviedla, že od nej nemôžeme čakať, že to bude kontrolovať s kalkulačkou. Na to však netreba kalkulačku. Včera som povedala, že je to matematika zo základnej školy. Ale k tomu nie je potrebná ani znalosť matematiky. Stačí vedieť kopírovať číslo z jednej strany na druhú,“ vyjadrila sa Remišová s tým, že výskumné projekty sa hodnotia podľa množstva kritérií a hodnotiteľka v jednotlivých tabuľkách s kritériami pridelila v hodnotiacom hárku spoločnosti NaviDate spolu 84 bodov. „Nemôže tak dnes tvrdiť, že ich pridelila 94,“ povedala Remišová.

Remišová zároveň poprela tvrdenia ministerky, že sa snaží špiniť meno Andreja Danka a Slovenskej národnej strany. „Nespochybniteľným faktom však je, že od vzniku samostatného Slovenska sme mali desiatky ministrov, ale vo väzení sedia len dvaja – práve za Slovenskú národnú stranu. A ďalší dvaja vysoký štátni úradníci a nominanti SNS boli teraz odsúdení. Je prirodzené, že sme mimoriadne obozretní pri ministroch SNS, ktorí našu vlasť poškodili a kvôli ich činom prišli občania o milióny eur,“ vyjadrila sa poslankyňa za OĽANO s tým, že cieľom nie je útočiť na ministerstvo, alebo na nejakú firmu, ktorej sídlo je v katastri nehnuteľností jednoznačne označené ako rodinný dom a teda zverejnené informácie sú pravdivé. “Našou snahou je, aby sa milióny eur z daní všetkých občanov Slovenska rozdeľovali spravodlivo a na projekty, ktoré budú úspešné a Slovensku prinesú úžitok,” povedala.

„Premiér Peter Pellegrini by nemal čakať na odvolávanie ministerky v parlamente,  ale funkcie by ju mal zbaviť sám. Do volieb je síce už len rok, no aj za rok ministerstvo s takýmto vedením môže napáchať nenapraviteľné škody vo vede, výskume a v školstve. A obeťou zlého systému sú vždy občania – či už deti, študenti, pedagógovia, alebo ľudia, ktorí platia dane,“ uzavrela Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program